کد خبر: 35

پشت‌پرده تغییر فاز قیمت موبایل

گوشی گلکسی A54 در روز‌های اخیر ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. یک‌ماه پیش در اوایل تیرماه برای همین گوشی باید حداقل ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کردید.

قیمت دلار یک‌ماه پیش در نیمه اول تیرماه لب مرز ۵۰ هزار تومان قرار داشت و با اینکه تا ۴۸ هزار و ۳۳۶ تومان عقب‌نشینی کرد، اما نهایتا در روز‌های اخیر به همان محدوده قبلی برگشت. واکنش بازار موبایل به نوسانات قیمت دلار معمولا سریع و گاهی غیرقابل پیش‌بینی است.
 

قیمت موبایل سامسونگ و شیائومی در روز‌های اخیر نسبت به یک‌ماه قبل کاهش پیدا کرده است، اما آیفون اپل با چنگ و دندان از مواضع خود دفاع می‌کند و حتی در مواردی گران‌تر از تیر ماه به‌فروش می‌رسد. گوشی‌های ارزانقیمت شیائومی همین سیاست را در پیش گرفته‌اند تا مهمترین عامل نوسان قیمت موبایل خود خریداران و قدرت عامل تقاضا باشد.

کاهش قیمت موبایل سامسونگ

پشت‌پرده تغییر فاز قیمت موبایل

گلکسی A14 به‌عنوان پروفروش‌ترین گوشی بازار، یک‌ماه پیش با قیمت پنج میلیون و ۴۵۰ هزار تومان به‌فروش می‌رسید، اما این روز‌ها اگر خوب بگردید می‌توان در بازار A14 را پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بخرید. رنگ مشکی، چون زیاد است، با قیمت کمتری فروخته می‌شود، اما قیمت گلکسی A14 با رنگ سبز روشن و سبز به‌عنوان نسخه‌های کمیاب اندکی گران‌تر هستند.

 

آنهایی که اصرار دارند حتما گلکسی A14 با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت داشته باشند، ناچار هستند شش میلیون و ۲۵۰ هزار تومان پول خرج کنند. رنگ کمیابی مثل قرمز تیره را ۲۰۰ هزار تومان گران‌تر می‌فروشند. یک‌ماه پیش خرید A14 با همین گوشی زیر شش میلیون و ۸۵۰ هزار تومان امکان‌پذیر نبود.

گلکسی S21 نسخه FE در روز‌های اخیر با قیمت ۱۸ تا ۱۹ میلیون تومان معامله شده است. رنگ خاکستری آن را ۱۸ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان می‌فروشند و برای رنگ‌های خاص سبز یا بنفش ممکن است تا ۱۹ میلیون تومان طلب کنند. قیمت S21 نسخه FE با همین رنگ‌های خاص ماه قبل به ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌رسید و کسی که اصرار به خرید رنگ مشکی (خاکستری) داشت، باید ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پول پرداخت می‌کرد.

گلکسی A34 دیگر گوشی پرفروش و محبوب سامسونگ در یک‌ماه اخیر از ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرده است. رنگ زرد لیمویی A34 را با اینکه یک رنگ خاص و به‌حساب می‌آید می‌شود ۱۰ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان خرید. اوایل ماه تیر، امکان نداشت بتوانید این گوشی را زیر ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بخرید.

قیمت گلکسی A24 در حال حاضر هشت میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است. رنگ نقره‌ای و سبز را لابد، چون کمتر طرفدار دارند هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هم می‌فروشند. خرید گلکسی A24 سبز و نقره‌ای ماه پیش همین موقع زیر هشت میلیون و ۴۰۰ هزار تومان امکان‌پذیر نبود. کمترین قیمت A24 مشکی در نیمه اول تیرماه هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده.

 

گلکسی A54 مهمترین گوشی میان‌رده حال حاضر سامسونگ است که به‌خاطر امکانات و قابلیت‌هایی مشابه گوشی‌های پرچمدار محبوب شده. مثلا حسگر اثرانگشت آن را زیر نمایشگر پنهان کرده‌اند و قاب پشت و رو هر دو از جنس شیشه است تا وقتی A54 را توی دست می‌گیرید، حس خوبی داشته باشید.

قیمت گلکسی A54 با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت و حافظه‌موقت هشت گیگابایت در روز‌های اخیر به ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. یک‌ماه پیش در اوایل تیرماه برای همین گوشی باید حداقل ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه می‌کردید. قیمت گلکسی A54 سفید یک‌ماه پیش ۱۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان بود، اما در روز‌های اخیر می‌توانید آن را ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بخرید.

کاهش قیمت در بازار گوشی سامسونگ استثنا‌هایی نیز دارد، مثلا گلکسی A73 با هشت گیگابایت حافظه‌موقت و ۲۵۶ گیگابایت ظرفیت ذخیره‌سازی، روز دوشنبه ۱۰ مرداد با قیمت ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد در حالی که مثلا دهم تیرماه می‌توانستید همین گوشی را ۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بخرید.

کاهش قیمت موبایل شیائومی

پشت‌پرده تغییر فاز قیمت موبایل

 

ردمی نوت ۱۲ گوشی خوش‌اقبال شیائومی است. یک‌ماه پیش اگر گذرتان به بازار می‌افتاد و تصمیم می‌گرفتید هرطور شده نوت ۱۲ با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت و حافظه هشت گیگ بخرید، چاره‌ای نداشتید جز اینکه هشت میلیون و ۱۳۰ هزار تومان برای رنگ خاکستری پول بدهید. همین گوشی الان تقریبا ۴۰۰ هزار تومان ارزان شده. حتی ممکن است موفق شوید ارزان‌تر از هفت میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بخریدش. رنگ سبز و طلایی ردمی نوت ۱۲ معمولا ارزان‌تر هستند.

ردمی نوت ۱۲ پرو با رنگ مشکی الان ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. بعضی فروشگاه‌ها حتی حاضر هستند برای جلب رضایت مشتری آن را ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان فاکتور کنند.

قیمت ردمی نوت ۱۲ پرو آبی، به‌طور منصفانه ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود و برای خرید رنگ سفید، پیشنهاد‌ها در همین حدود قیمت است. یک‌ماه پیش ردومی نوت ۱۲ پرو سفید را ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم می‌فروختند و آن‌هایی که سراغ رنگ آبی می‌رفتند باید ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خرج می‌کردند.

ردمی نوت ۱۲ پرو مشکی یک‌ماه پیش همین‌موقع‌ها زیر ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پیدا نمی‌شد. یک میلیون کاهش قیمت این گوشی در روز‌های اخیر را باید به فال نیک گرفت.

پوکو X5 پرو، گوشی پرفروش شیائومی یک‌ماه پیش ۱۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان فروخته می‌شد. قیمت این گوشی در مواردی حتی تا ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیش رفته بود، اما در روز‌های اخیر آن را ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان می‌فروشند و قول می‌دهیم اگر خوب بگردید حتی می‌توانید پوکو X5 پرو با رنگ مشکی و زرد را ۱۲ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بخرید.

ردمی A2 پلاس به‌عنوان گوشی ارزانقیمت شیائومی فعلا سه میلیون تومان فروخته می‌شود. اگر اهل چانه‌زدن باشید یا بتوانید سر حوصله بازار را بگردید، خرید A2 پلاس با قیمت ۱۰۰ هزار تومان کمتر امکان‌پذیر است. یک‌ماه پیش در اوایل تیرماه فروشنده‌ها ردمی A2 پلاس را سه میلیون ۲۰۰ تا سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌فروختند.

قیمت گوشی شیائومی ۱۳ لایت ظرف یک‌ماه گذشته ۳۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است. فروشند‌ه‌ها اوایل تیرماه شیائومی ۱۳ لایت را با رنگ مشکی کمتر از ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نمی‌فروختند، اما اگر الان وارد مغازه‌شان شوید، عدد ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برایشان منطقی و منصفانه خواهد بود.

کاهش قیمت موبایل بین محصولات شیائومی هم قطعا استثنا‌هایی دارد، اما این مورد بیشتر در گوشی‌های ارزانقیمت مشاهده می‌شود که تقاضا برایشان زیاد است.

 

قیمت ردمی 12C به‌عنوان یکی از گوشی‌های ارزانقیمت شیائومی در روز‌های اخیر به چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. این گوشی چهار گیگابایت حافظه‌موقت و ۱۲۸ گیگابایت ظرفیت ذخیره‌سازی دارد. از نمایشگر ۶.۷ اینچی برخوردار است و دوربین دوگانه ۵۰ مگاپیکسلی دارد، اما از توانایی شارژسریع بی‌بهره است. خرید ردمی 12C یک‌ماه پیش همین موقع‌ها نهایتا چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود. مشابه این اتفاق برای پوکو C40 دیگر گوشی ارزانقیمت شیائومی رخ داده است.

پوکو C40 را در اوایل ماه تیر می‌توانستید چهار میلیون و ۱۳۰ هزار تومان بخرید و حالا با گذشت حدود یک‌ماه و در حالی که خیلی از گوشی‌های پرفروش کاهش قیمت را تجربه می‌کنند، قیمت پوکو C40 تقریبا ۱۰۰ هزار تومان بالا رفته و به چهار میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسیده است.

کاهش قیمت موبایل آیفون

پشت‌پرده تغییر فاز قیمت موبایل

قیمت آیفون ۱۳ مشکی، یک‌ماه پیش تا ۴۱ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان پیش رفته بود. الان همان گوشی را می‌توانید حدود ۳۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بخرید. بقیه رنگ‌ها بلااستثنا ارزان‌تر هستند. مثلا برای رنگ سفید می‌توانید ۳۹ میلیون و ۵۰ هزار کنار بگذارید. قیمت منصفانه آیفون ۱۳ با رنگ سبز تیره و آبی چیزی حدود ۳۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.

آیفون ۱۳ با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت بسته به رنگ گوشی بین ۴۶ تا ۴۷ میلیون تومان است. رنگ مشکی را حدود ۴۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان می‌فروشند. رنگ سفید کمیاب است و فروشنده‌های قیمت‌های پرت می‌دهند. آیفون ۱۳ آبی را می‌توانید ۴۷ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و آیفون ۱۳ سبز را می‌توانید ۴۶ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بخرید. اگر به یک‌ماه پیش یعنی اوایل تیرماه برگردیم ارزش آیفون ۱۳ مشکی با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت در بازار به حداقل ۴۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسید. یعنی تقریبا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بیشتر از چیزی که الان هست.

آیفون‌ پرو و پرومکس به این اندازه خوش‌شانس نبوده‌اند و حتی می‌توان گفت با رشد قیمت روبرو شده‌اند. آیفون ۱۳ پرومکس خاکستری اواخر ماه پیش ۸۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، اما الان برای خرید همین گوشی باید ۹۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پول بدهید. رنگ آبی همین آیفون را با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت ماه قبل ۸۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته بودند، اما الان کمتر از ۹۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پای معامله نمی‌آیند.

تغییر قیمت آیفون ۱۳ مینی آنچنان چشم‌گیر نیست. اوایل تیرماه امسال خرید این گوشی با پرداخت ۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان امکان‌پذیر بود و حالا پس از گذشت حدود ۳۰ روز، قیمت آیفون ۱۳ مینی به حدود ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. هرچند اگر اهل گشتن در بازار باشید می‌توانید آن را ۴۰ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان هم بخرید.

آیفون SE مدل ۲۰۲۲ جزو گوشی‌هایی است که ارزان شده. نسخه ۱۲۸ گیگابایت آیفون SE مدل ۲۰۲۲ با رنگ مشکی، اوایل تیرماه امسال ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد. رنگ سفید را هم ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌فروختند. در طول روز‌هایی که پشت سرگذاشتیم قیمت جفت گوشی‌ها حتی به ۲۷ میلیون تومان رسید، اما در روز‌های اخبر برای آیفون SE مشکی مدل ۲۰۲۲، باید ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و برای آیفون SE مدل ۲۰۲۲ سفید باید ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پول پرداخت کرد.

آیفون ۱۱ به‌شکلی باورنکردنی هنوز پرفروش است. نسخه ۱۲۸ گیگابایتی این گوشی با رنگ مشکی و سفید به ترتیب ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارند. یک‌ماه پیش رنگ مشکی ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد و برای رنگ سفید باید ۳۱ میلیون تومان پول خرج می‌کردید.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار