کد خبر: 275

پیش بینی صندوق بین المللی پول از کاهش رشد اقتصادی ایران

​صندوق بین‌الملی پول در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده رشد اقتصادی ایران که در سال ۲۰۲۲ میلادی ۳.۸ درصد بوده در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ترتیب به ۳ و ۲.۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

پیش‌بینی پایه نشان می‌دهد رشد اقتصاد جهانی از ۳.۵ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۳ درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش پیدا می‌کند و در سال ۲۰۲۴ نیز این میزان به ۲.۹ درصد می‌رسد؛ داده‌هایی که بسیار پایین‌تر از میانگین ۳.۸ درصدی رشد اقتصادی جهان بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ است.

سیاست‌های سختگیرانه مالی در کشور‌های توسعه‌یافته باعث شده پیش‌بینی مربوط به رشد اقتصادی این کشور‌ها از ۲.۶ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۱.۵ درصد در سال ۲۰۲۳ و به ۱.۴ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر، بازار‌های نوظهور و کشور‌های در حال توسعه کاهش معتدل‌تری در رشد اقتصادی دارند و طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، میزان رشد این کشور‌ها از ۴.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۴ درصد در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ برسد.

همچنین پیش‌بینی می‌شود تورم جهانی به طور پیوسته کاهش یابد و از ۸.۷ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۶.۹ درصد در سال ۲۰۲۳ و ۵.۸ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش پیدا کند. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده میزان تورم هسته نیز به شکل تدریجی کاهش پیدا می‌کند و انتظار نمی‌رود هدف‌گذاری مربوط به تورم در اکثر کشور‌ها تا پیش از سال ۲۰۲۵ تحقق یابد.

همچنین صندوق بین‌الملی پول در گزارش خود اعلام کرده رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی ۳.۸ درصد بوده و این نرخ در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به ترتیب به ۳ و ۲.۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

در همین گزارش، نرخ تورم در کشور که طی سال ۲۰۲۲ میلادی ۴۵.۸ درصد اعلام شده در سال جاری افزایش یافته و به ۴۷ درصد می‌رسد و سپس در سال ۲۰۲۴ مجددا روندی نزولی گرفته و سطح ۳۲.۵ درصدی را به ثبت می‌رساند.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار