کد خبر: 625

حیف «نون»!

میانگین مصرف روزانه نان برای هر ایرانی، 320 گرم است یعنی در سال 117 کیلوگرم؛ اما به طور متوسط هر ایرانی در سال، 50 کیلوگرم نان دور ریز می ریزد. یعنی تقریبا به‌ اندازه مصرف متوسط یک نفر در جهان!

 نگهداری و در موقع مصرف سر سفره و میز یا رستوران‌ها به دلایل مختلف تلف می‌شود. 

مهم‌ترین عامل تولیـد ضـایعات در هنگـام تولیـد، شـیوه تولیـد بصورت سنتی و نوع نان تولیدی است. تلفات نان در مراحل توزیع و مصرف ناشی از ارزانـی نـان و فرهنگ غلط در مصرف نان است. 

بررسی آماری نشان می‌دهد شهروندان ایرانی هر سال ٣٠٠ میلیون دلار نان ضایع می‌کنند. در بین انواع نـان، نـان سـنگک کمترین میزان ضایعات (۲۸ درصد) و نان تافتون (٣٧ درصد) و نان لواش(۳۵ درصد) بالاترین درصد ضایعات را داشـته‌انـد. 

بررسی‌های یک مطالعه در خصوص ضایعات نان در ایران نشان می‌دهد بیشترین ضایعات، بدون توجه به نوع نان، مربوط به نان‌های تهیه‌شده در نانوایی‌های دریافت‌کننده آرد یارانه‌ای است. به گفته محمدرضا خواجه، نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات و مسئول سلامت‌کده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مهمترین علل بروز ضایعات نان در ایران، ارزانی نان دولتی و خرید مازاد بر نیاز مردم، پایین بودن اطلاعات علمی و مهارت فنی نانوایان از روند پخت نان است.

همچنین به گفته کارشناسان یکی از علت‌های اصلی دور ریز نان در ایران کیفیت پایین آرد و همچنین پخت نان به شکل سنتی است. نگاهی به تاریخچه نان در ایران نشان می‌دهد که چند دهه قبل که نان‌ها از آردهای مرغوب به شکل سنتی پخت و به مردم داده می‌شد دور ریز بسیار کمی داشتند. 

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار