کد خبر: 519

کاهش رشد اقتصادی با تقسیم جهان به دو بلوک تجاری

سازمان تجارت جهانی هشدار داد که اگر جهان به دو بلوک تجاری تقسیم شود، اقتصاد جهانی ممکن است پنج درصد از تولید ناخالص داخلی خود را از دست بدهد.

به نقل از بیزنس، نگوزی اوکونجو-ایویلا، مدیر کل سازمان تجارت جهانی (WTO) هشدار داد که اقتصاد جهانی نشانه‌هایی از چندپارگی را نشان می‌دهد که می‌تواند برای همه بسیار پرهزینه باشد.

رئیس سازمان تجارت جهانی نگرانی خود را در مورد تشدید درگیری رژیم صهیونیستی و حماس و تاثیر بالقوه آن بر رشد جهانی در صورت گسترش به مناطق دیگر خاورمیانه ابراز کرد.

وی خاطرنشان کرد: «خاورمیانه یکی از مناطقی است که بسیاری از منابع نفت و گاز جهان از آن استخراج می‌شود، بنابراین به ناچار بر این مورد تاثیرگذار خواهد بود.»

به گفته سازمان تجارت جهانی، چشم‌انداز سال ۲۰۲۴ هنوز نسبتا خوش‌بینانه و رشد آن حدود ۳.۳ درصد پیش‌بینی شده و خطرات به شدت رو به کاهش است.

سازمان تجارت جهانی تخمین زد که اگر جهان به دو بلوک تجاری تقسیم شود، تولید ناخالص داخلی جهانی در بلندمدت پنج درصد کاهش خواهد یافت.

اوکونجو-ایویلا هشدار داد که این مورد زیانی بزرگ خواهد بود و آن را معادل از دست دادن کل اقتصاد ژاپن دانست.

با این حال، به گفته رئیس این سازمان، حجم تجارت کالا و خدمات هنوز قابل توجه و حدود ۳۱ تریلیون دلار است، سازمان تجارت جهانی نشانه‌های برجسته از جهانی‌زدایی گسترده‌تر را پیش‌بینی نمی‌کند.

در اوایل این ماه، سازمان تجارت جهانی پیش‌بینی خود را برای رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۲۳ از ۱.۷ درصدی که قبلا تخمین زده شده بود به ۰.۸ درصد کاهش داد و دلیل آن را کاهش شدید رشد تولید عنوان کرد.

منبع: ايسنا

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار