کد خبر: 584

مشاور سابق کاخ سفید: هژمونی دلار با بریکس پلاس پایان می‌یابد

عضو ویژه سابق شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید، طی اظهاراتی هشدار داد که دلار آمریکا با چالش رو به رشدی از سوی کشورهای بریکس، به دلیل توسعه برنامه ریزی شده این گروه و تلاش برای تقویت استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین اعضا، مواجه است.

به نقل از راشاتودی، جو سالیوان، عضو ویژه سابق شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید، طی اظهاراتی هشدار داد که دلار آمریکا با چالش رو به رشدی از سوی کشورهای بریکس، به دلیل توسعه برنامه ریزی شده این گروه و تلاش برای تقویت استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین اعضا، مواجه است.

سالیوان در مقاله‌ای برای مجله فارین پالیسی که اوایل هفته جاری میلادی منتشر شد، تأکید کرد که بریکس حتی اگر یک ارز واحد هم نداشته باشد، احتمالاً هژمونی دلار در تجارت جهانی را از بین خواهد برد.

بریکس در حال حاضر شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است، اما ایران، آرژانتین، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات نیز در ژانویه آینده به آن ملحق خواهند شد.

بر اساس برآوردها، این گروه که سالیوان از آن به عنوان بریکس پلاس BRICS+ یاد می کند، تا سال 2040 تقریباً نیمی از تولید ناخالص داخلی جهانی را به خود اختصاص خواهد داد.

مشاور سابق کاخ سفید گفت: بریکس پلاس ممکن است قدرت اقتصادی جهان جنوب را از (سطح) قرن بیستم به قرن بیست و یکم برساند... در قرن بیست و یکم، بلوک‌های اقتصادی غیرغربی، مانند بریکس پلاس، می‌توانند بر غرب نفوذ پیدا کنند... تحریم‌های نفتی قرن بیستم شاید حالا دیگر از مد افتاده و حتی نسبت به اقدامات تجاری و مالی قرن بیست و یکمی که بریکس پلاس اکنون می‌تواند از نظر تئوری مدیریت کند، ضعیف به نظر می‌رسند.

وی در ادامه تصریح کرد که سه عضو اصلی این بلوک یعنی برزیل، چین و روسیه صادرکنندگان عمده فلزات گرانبها و خاک‌های کمیاب هستند.

سالیوان همچنین گفت اضافه شدن مصر، اتیوپی و عربستان سعودی - سه کشوری که کانال سوئز را که یک شریان تجاری کلیدی است، احاطه کرده‌اند - به این بلوک نفوذ بیش از 12 درصد از تجارت جهانی خواهد داد. عربستان سعودی، ایران و امارات متحده عربی که صادرکنندگان اصلی سوخت‌های فسیلی هستند، به این گروه وزن بیشتری در بازارهای کالا خواهند داد.

وی افزود: علاوه بر این، عربستان سعودی بیش از 100 میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا دارد که "اهرم اقتصادی در اختیار بریکس پلاس در دارایی‌های مالی را افزایش می‌دهد".

منبع: تسنیم

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار