کد خبر: 1436

آژانس انرژی اتمی، راکتور تحقیقاتی اصفهان را برای توسعه آموزش مورد تایید قرار داده است

پروژه واحد نیمه صنعتی تولید «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت UCF اصفهان با حضور رییس سازمان انرژی اتمی راه‌اندازی شد.

 همزمان با سفر "محمد اسلامی" معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به اصفهان، پروژه واحد نیمه صنعتی تولید «هگزا فلوراید تلوریم» در سایت UCF راه‌اندازی شد.

هگزا فلوراید تلوریم ( TeF6) به عنوان ماده اولیه رادیوایزوتوپ‌های پایدار برای استفاده در مصارف پزشکی، تشخیص و درمان بیماری‌ها کاربرد دارد. پودر تلوریم به‌طور طبیعی دارای 8 ایزوتوپ است که هر کدام از آن‌ها قابلیت غنی‌شدن و جداسازی را دارند. با تبدیل پودر تلوریم به گاز هگزا فلوراید تلوریم طبیعی، امکان غنی‌سازی گاز TeF6 وجود دارد که در مراحل بعدی با تبدیل شدن به اکسید یا فلز و پرتودهی در راکتور، رادیودارهایی نظیر ید 124 تولید می‌شود که دارای کاربرد در تشخیص و درمان برخی بیماری‌ها و سرطان‌هاست. در دنیا فقط چند کشور محدود دارای تکنولوژی تولید این ماده ارزشمند هستند.

رییس سازمان انرژی اتمی در جریان راه‌اندازی این واحد نیمه صنعتی با اشاره با اینکه این واحد یک تبلور عینی از اقتصاد دانش بنیان است، در جمع خبرنگاران گفت: با همت همکاران ما و شبکه شرکت‌های همکار امروز ما یکی از مهمترین دستاوردهای خودمان را در حوزه جداسازی ایزوتوپی که یک زنجیره ارزش فوق العاده و یک  تبلور عینی از اقتصاد دانش بنیان است را بهره برداری کردیم. این خط تولید که «هگزا فلوراید تلوریم» هست ماده اصلی ورودی برای تولید ید 131 است که به عنوان یک رادیو دارو برای درمان و تشخیص تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسلامی با تاکید بر اینکه این نوع اقدامات که فرایند جداسازی آن باعث می‌شود که ما انواع و اقسام مواد مورد نیاز بخش صنعتی و پزشکی را بتوانیم تولید کنیم؛ در یک عملیات فشرده تحقیقاتی، مهندسی و توسعه صنعتی در عرض یک سال اتفاق افتاد، افزود: ظرفیت تولید امروز ما که در یک پایلوت نیمه صنعتی است نیاز کشور را پاسخ می‌دهد. طراحی به گونه‌ای است که می‌شود به صورت ماژولار و ظرفیت دیگر در کنارش اضافه کرد و خط تولید را افزایش داد که جنبه صادراتی هم داشته باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: ما در سفر اصفهان امروز یک گام دیگر را شاهد خواهیم بود که اولین پروژه راکتور تحقیقاتی 10 مگاوات که طراحی 100 درصد داخلی است را که ما در سال گذشته عملیات اجرایی آن را شروع کردیم، و مطابق برنامه پیش رفت. رویداد بزرگ امروز این است که اولین بتن ریزی آن آغاز خواهد شد.

اسلامی تصریح کرد: در فرایند طراحی و ساخت راکتور‌ها، رویداد اول آغاز مطالعات تفصیلی، آماده سازی و  تجهیز و آماده کردن نقشه‌ها و رویداد دوم آغاز بتن ریزی است که ما امروز در رویداد دوم قرار داریم و خدا رو شکر که طبق برنامه پیش رفتیم و می‌توانیم طبق زمان بندی جلو برویم.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه امروز بخش آموزشی و پژوهشی سایت اصفهان طراحی خواهد شد، گفت: امروز یک اقدام دیگر را هم در دستور کار داریم که بخشی از سایت اصفهان را که مرکز آموزشی و پژوهشی است طراحی کردیم. فاز نخست آن امروز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از قطب‌های هسته‌ای در این منطقه از جهان شناخته می‌شود.

اسلامی در پایان گفت: ما دارای سه راکتور تحقیقاتی هستیم با شروع راکتور چهارم اینجا یک مرکز معتبر بین‌المللی خواهد شد. با توجه به اینکه آژانس این مرکز را به عنوان یکی از مراکز مورد نیاز خودش برای توسعه آموزش مورد تایید قرار داده، انشالله بتوانیم از آن هم برای کمک به دانشگاه‌ها و هم برای تعلیم و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنعت هسته‌ای بهره‌برداری کنیم.

 
 
منبع: تسنیم

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار