کد خبر: 1497

سهمیه عیدانه بنزین در راه است؟

سابقه واریز بنزین عیدانه در برخی از سال‌های دهه ۸۰ و دهه ۹۰ باعث شده که بار دیگر گمانه‌هایی در خصوص واریز بنزین عیدانه ایجاد شود، اما واقعاً موضوع سهمیه عیدانه بنزین در نوروز ۱۴۰۳ چقدر جدی است؟

از زمان آغاز سهمیه‌بندی بنزین در دهه ۸۰، در برخی سال‌ها دولت یا مجلس جهت حمایت از رفاه مردم در سفر‌های نوروزی و توسعه گردشگری، سهمیه بنزین نوروزی به صاحبان خودرو اختصاص داده‌اند. این طرح در برخی سال‌ها اجرا شده و در برخی سال‌ها نیز اجرا نشده است.

آخرین بار که مجلس شورای اسلامی وعده واریز بنزین نوروزی را به صاحبان خودرو داد به اسفند ۱۳۹۸ برمی‌گردد. آن زمان، تنها ۴ ماه پس از افزایش قیمت بنزین، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نایب رئیس وقت کمیسیون تلفیق لایحه بودجه وعده داد که در تعطیلات نوروز ۶۰ لیتر بنزین به سهمیه کارت‌های سوخت اضافه می‌شود. با این وجود شیوع ویروس کرونا در ایران باعث شد که بنزین نوروزی منتفی شود. نمایندگان مجلس بلافاصله وعده دادند که بنزین نوروزی پس از پایان همه‌گیری کرونا به خودرو‌ها اختصاص داده شود، اما عمر کرونا در ایران به درازا کشید و از بنزین نوروزی هم خبری نشد.

کشور در نوروز ۱۴۰۰ نیز درگیر کرونا بود و مطابق انتظار خبری از سهمیه نوروزی بنزین نشد، اما در حالی‌که در نوروز ۱۴۰۱ و نوروز ۱۴۰۲ انتظار می‌رفت دولت و مجلس سهمیه بنزین عیدانه را به صاحبان خودرو‌ها اختصاص دهند تا حداقل وعده ۶۰ لیتر بنزین هدیه نوروز ۱۳۹۹ که لغو شده بود محقق شود، این اتفاق رخ نداد و در فروردین ۱۴۰۱ و فروردین ۱۴۰۲ تنها سهمیه بنزین همان ماه‌ها به کارت‌های سوخت واریز شد و خبری از بنزین عیدانه نبود.

از سهمیه بنزین نوروز ۱۴۰۳ چه خبر؟

در آستانه نوروز ۱۴۰۳ بار دیگر بحث سهمیه نوروزی بنزین مطرح شده است. البته این بحث‌ها تنها به محافل غیر رسمی مثل فضای مجازی محدود شده و تا کنون هیچ مقام رسمی در این خصوص اظهارنظر نکرده است.

هنوز بیش از یک ماه تا ایام نوروز باقی است و امکان یک شگفتانه وجود دارد، اما برخی موضوعات از جمله افزایش مصرف بنزین در کشور باعث شده که احتمال اختصاص سهمیه بنزین نوروزی کاهش پیدا کند. فروردین ماه امسال شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از افزایش ۵ درصدی مصرف سوخت در ایام نوروز ۱۴۰۲ به نسبت سال گذشته خبر داد و در طول سال نیز بار‌ها آمار‌هایی از افزایش مصرف بنزین و ناترازی بنزین اعلام شد.

با توجه به این موضوع و شایعات متعددی که در طول سال در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح شد باید دید آیا دولت و مجلس برنامه‌ای برای اختصاص بنزین نوروزی به خودرو‌ها دارند یا خیر. همچنین باید دید مصادف شدن ایام نوروز ۱۴۰۳ با ماه مبارک رمضان چه تأثیری می‌تواند روی این موضوع بگذارد.

در حال حاضر تنها موضوعی که قطعی است، اختصاص ۶۰ لیتر سهمیه بنزین ماه فروردین است که در آخرین روز سال ۱۴۰۲ در کارت‌های هوشمند سوخت شخصی شارژ می‌شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار