کد خبر: 2303

جاماندگی بورس از دلار

بازار سهام در سال‌گذشته و همچنین در سال‌جاری به هیچ‌وجه نتوانسته انتظارات را برآورده سازد و به همین دلیل سرمایه‌گذاران این بازار به‌صورت مستمر به خارج‌کردن پول از این بازار اشتغال دارند.

معـاملات هــفــتــه گــذشــته بورس تهران با کاهش ارتفاع نماگر‌های سهامی پیگیری شد. در هفته‌ای که گذشت، شاخص بورس ۲.۰۲ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. شاخص هموزن نیز هفته را با ثبت افت ۱.۷۱‌ درصدی به پایان رساند. برآیند هفتگی معاملات فرابورس نیز به افت ۱.۴۸‌ درصدی شاخص‌کل این بازار منتهی شد.

بازار سهام در سال‌گذشته و همچنین در سال‌جاری به هیچ‌وجه نتوانسته انتظارات را برآورده سازد و به همین دلیل سرمایه‌گذاران این بازار به‌صورت مستمر به خارج‌کردن پول از این بازار اشتغال دارند.

جاماندگی بورس از دلار

سوالی که در اذهان برخی از سرمایه‌گذاران پدیدار شده، این است که چرا با وجود رشد دلار از کانال ۵۰‌ هزار تا ۶۰‌ هزار‌ تومان، بازار سهام از خود واکنشی نشان نداد؟ بررسی سابقه تاریخی معاملات بورس تهران نشان می‌دهد که بازار سهام همواره خود را با نوسانات قیمت اسکناس آمریکایی همراه و همسو کرده‌است. در برخی مقاطع واکنش بورس به افزایش قیمت دلار با تاخیر همراه بوده، اما دیر یا زود دلار خود را با نوسانات دلار هماهنگ کرده‌است. آخرین مثال از این قضیه، به سال ‌۱۴۰۱ بازمی‌گردد که دلار در نیمه دوم سال با رشد قابل‌توجهی در بازار آزاد همراه شد، اما بورس تا انتهای بهمن آن سال نتوانسته بود خود را با قیمت جدید دلار مطابقت دهد، اما از اسفند ۱۴۰۱ تا میانه‌های اردیبهشت بورس تهران رشد جدی خود را آغاز کرد و توانست بخش‌اعظم جاماندگی خود نسبت به دلار را جبران کند.

اما نکته قابل‌توجه این است که در آن مقطع نیز تا زمانی‌که ریسک‌های بازار برطرف نشده بود، بورس تهران رشدی را در کلیت خود تجربه نکرد. در برهه کنونی نیز چندین عامل مانع از توجه افکار عمومی و بورس‌بازان به افزایش نرخ ارز در بازار آزاد می‌شود.

در سال‌۱۴۰۱ نیز بعد از رشد قابل توجه دلار نیمایی رشد بازار سهام آغاز شد، موضوعی که فعلا در این روز‌ها و پس از رشد قیمتی که اخیرا در بازار آزاد تجربه شد، درخصوص دلار نیمایی اتفاق نیفتاده است. سیاست بانک‌مرکزی در برخورد با دلار نیمایی در روز‌های اخیر افزایش آهسته دلار نیما بوده که این موضوع از توان کافی برای اقناع سرمایه‌گذاران و فعالان بورس تهران در راستای افزایش میل به خرید سهام نبوده‌است. به بیانی ساده تر، تا زمانی‌که تغییر قابل‌توجهی در دلار نیمایی رخ ندهد، نمی‌توان رشد مستمری را برای بازار متصور‌بود.

هفته سرد بورس///

سابقه یک‌ساله جاماندگی بازار سهام

 

شانزدهم اردیبهشت سال گذشته، شاخص‌های سهامی سقف‌های تاریخی خود را ثبت کردند و از آن تاریخ به بعد، تلاش‌های نماگر‌های تالار شیشه‌ای برای فتح قلل اردیبهشت سال گذشته ناکام بوده است.

با افتی که تا پایان روز چهارشنبه در بورس تهران تجربه شد، شاخص کل بورس نسبت به سقف ۱۶ اردیبهشت سال گذشته، افت ۱۱.۷‌درصدی را ثبت کرده و شاخص هموزن نیز کاهش ارتفاع ۱۴.۵‌درصدی را تجربه کرده‌است. اعداد و ارقام فوق بدین معناست که در یک سال‌اخیر، سهامداری یکی از بدترین انتخاب‌های ممکن برای یک سرمایه‌گذار بوده است.

در مدت زمان مذکور دلار در بازار آزاد، رشد ۱۴.۹‌ درصدی را تجربه کرده‌است. روزی که شاخص‌های سهامی، سقف‌های تاریخی خود را ثبت کردند، دلار در کانال ۵۳‌ هزار تومان قرار داشت و بعد از اوج گرفتن تنش میان ایران و اسرائیل، دلار تا حوالی ۷۰‌ هزار تومان نیز پیشروی داشت، اما واکنش بورس به موارد مذکور، چند روز سبز بوده که ادامه نیافته است.

در همین بازه زمانی، صندوق‌های طلا نیز بازدهی ۱۵ الی ۲۵‌ درصدی را ثبت کرده‌اند، بنابراین با توجه به آنچه که ذکر شد، می‌توان گفت که بازار سهام علاوه بر افتی که از سقف اردیبهشت سال گذشته تجربه کرده، در جدال کسب بازدهی با سایر بازار‌ها نیز بازنده بوده است. علاوه بر دارایی‌های ریسکی که ذکر شد، اگر کسی در همین یک سال، پول تحت تملک خود را در سپرده بانکی یا اوراق دولتی یا حتی صندوق‌های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کرد، می‌توانست بخشی از اثرات منفی تورم بر روی کاهش ارزش پول خود را جبران کند.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار