کد خبر: 400

رشد دلار در آغاز آبان

شاخص ارزی در نخستین روز ماه هشتم رشد کرد.

روز نخست آبان ماه برای دلار یک روز افزایشی بود. قیمت شاخص ارزی در بازار غیر‌رسمی دیروز دچار رشد قیمت شد و به نیمه دوم کانال ۵۰ هزار تومانی رسید. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که روند افزایشی حال حاضر بازار ناشی از تجمیع انتظارات تورمی صورت گرفته است. به عقیده این افراد ریسک‌های سیاسی ناشی از عواقب درگیری‌های منطقه‌ای سبب شده تا تقاضا جهت خرید اسکناس‌های خارجی افزایش یابد. از همین‌رو با وسعت گرفتن طرف تقاضا در بازار نرخ ارز نیز رشد کرده است. البته این در حالی است که بر اساس اخبار و سیگنال‌های منتشر شده به‌نظر می‌رسد دست بازارساز جهت کنترل نوسانات بازار پر بوده و نهاد بازارساز با تکیه بر درآمد‌های ارزی ماه‌های اخیر، درصورت تمایل می‌تواند با تقویت بخش عرضه بازار، از رشد قیمت‌های پیاپی جلوگیری کند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات روز گذشته با حدود ۵۵۰ تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۵۰ هزار و ۶۵۰تومان رسید. همزمان با رشد قیمت دلار، سکه طلا نیز نوسان مثبت ۱۵۰ هزار تومانی را پشت سر گذاشت و در رقم ۲۸ میلیون و ۸۰۰هزار تومان معامله شد.

Untitled-2 copy

 

بازار‌ها مثبت شروع کردند

دیروز دوشنبه یکم آبان ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران افزایشی بود. پس از ناکامی روند افزایشی دلار در روز‌های پایانی مهر ماه و بازگشت مجدد نرخ این ارز از کانال 51 به کانال 50، روز گذشته اسکناس آمریکایی در کانال پایین‌تر دچار رشد قیمت شد. هر برگ دلار آزاد نخستین فعالیت‌های خود را در بازار صبح روز گذشته با حدود 200 تومان رشد نسبت به آخرین نرخ روز پیشین در رقم 50 هزار و 300 تومان آغاز کرد. در ادامه بازار روز دوشنبه نرخ این ارز رشد 350تومانی دیگری را نیز تجربه کرد و در نهایت نرخ نقدی دلار با حدود 550 تومان رشد نسبت به قیمت پیشین در رقم 50 هزار و 650 تومان بسته شد.

اما این پایان روند افزایشی دلار در روز گذشته نبود، بازار فردایی دلار در عصر روز دوشنبه محل جولان معامله‌گران افزایشی بود. به‌طوری‌که قیمت دلار فردایی در بازار عصر روز دوشنبه حوالی رقم 50 هزار و 800 تومان نوسان می‌کرد. رشد قیمت دلار در بازار روز گذشته تنها مختص به دلار نبود. در حالی که قیمت اسکناس آمریکایی در بازار روز یکشنبه نوسانات کاهشی ثبت می‌کرد، نرخ دیگر ارز‌های بازار تهران در این روز افزایش یافتند. روز دوشنبه نیز دیگر ارز‌های بازار تهران به روند افزایشی خود ادامه دادند. هر برگ اسکناس یورو و پوند در بازار روز گذشته هر یک به ترتیب 235 و 210تومان رشد کرده و در ارقام 53 هزار و 800تومان برای یورو و 61 هزار و 700 تومان برای پوند معامله شدند.

سکه در پله‌های نهایی 28

دیروز روند نرخ‌ها در معاملات بازار سکه و طلا نیز افزایشی بود. بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در بازار تهران، قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها برابر است با حاصل‌ضرب نرخ طلای جهانی در قیمت روز دلار آزاد و ضریب تبدیل اونس به گرم سکه. در نتیجه با رشد قیمت دلار در بازار دیروز قیمت سکه نیز رشد کرد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار عصر روز گذشته با حدود 150 هزار تومان رشد نسبت به نرخ روز گذشته به رقم 28 میلیون و 800 هزار تومان رسید. نیم سکه در بازار دیروز 50 هزار تومان رشد کرد. ربع سکه نیز حدود 50 هزار تومان ارزان شد و در رقم 10 میلیون و 350هزار تومان به فروش رسید. در این میان نرخ حباب سکه طرح جدید نیز در بازار روز گذشته در کانال قیمتی 5 میلیون و 100 هزارتومانی محاسبه شد.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار