کد خبر: 499

جزئیات دریافت وام ۵۵۰ میلیون تومانی بافت فرسوده

بانک مسکن اعلام کرده است که در جریان افزایش وام‌های مربوط به بخش مسکن، سقف تسهیلات نوسازی بخش فرسوده نیز به ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است. اما برای دریافت این وام باید چه مراحلی را طی کرد و سود آن چقدر است؟

کمبود زمین در سال‌های اخیر باعث شده است توجه بیشتری به بازسازی بافت فرسوده جلب شود؛ بافتی که عمر بنا‌های آن به اتمام رسیده و با بلندمرتبه‌سازی و ساخت مجدد، می‌توان متقاضیان زیادی را در آن‌ها سکونت داد.

هر چند کارشناسان معتقدند تصمیمات دولت در زمینه مسکن، تخصصی و برنامه‌ریزی شده نیست، اما با این وجود، قسمتی از برنامه‌ریزی حوزه مسکن در برنامه ششم و هفتم توسعه به احیای این محدوده‌ها اختصاص یافته است. در همین راستا، بانک مسکن از افزایش سقف وام نوسازی بافت فرسوده خبر داده است.

سود وام بافت فرسوده چقدر است؟

بر این اساس وام نوسازی بافت فرسوده در محدوده‌ها و محلات مشمول این طرح، از این پس به ازای ساخت هر واحد به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. تسهیلات از سه منبع تودیعی دولت، منابع بدون سپرده بانک و منابع داخلی بانک (اوراق ممتاز) قابل پرداخت است.

سود تسهیلات بافت فرسوده با توجه به اینکه از چه منبعی تامین می‌شود متغیر است. ۱۸۵ میلیون تومان آن پرداختی از سمت دولت با نرخ سود صفر درصد، منابع بدون سپرده بانک ۱۸۵ میلیون تومان با نرخ سود ۲۳ درصد و از محل اوراق ممتاز ۱۸۰ میلیون تومان باقیمانده آن با نرخ ۲۱.۵ درصد پرداخت می‌شود.

آن بخش از تسهیلات که از محل اوراق ممتاز تامین می‌شود، نیازمند هزینه اولیه و خرید اوراق است. با توجه به اینکه اکنون قیمت هر برگه اوراق حق تقدم حدود ۱۰۰ هزار تومان است، متقاضیان باید ۳۶۰ برگه را به ارزش ۳۶ میلیون تومان خریداری کنند. در نهایت نیز وام با توجه به پیشرفت پروژه و حداکثر در چهار مرحله پرداخت می‌شود. میزان پیشرفت فیزیکی پروژه از طریق گزارش ارزیابی که بانک بر اساس ضوابط و مقررات جاری انجام می‌دهد، تعیین می‌شود.

شرایط دریافت وام نوسازی بافت فرسوده

نخستین شرط برای دریافت وام فرسوده ۱۴۰۲ داشتن بنایی در محدوده بافت فرسوده است؛ به این ترتیب وام نوسازی بافت فرسوده تنها به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که ملک کلنگی آن‌ها در محدوده بافت فرسوده قرار گرفته باشد.

نکته بعد که به آن هم اشاره شد، بررسی هزینه‌های نوسازی بنا از سوی بانک مسکن است. اگر بر اساس این ارزیابی، هزینه‌های برآوردشده توجیه اقتصادی داشته باشد، وام به متقاضی تعلق خواهد گرفت. در نهایت نیز متقاضیان واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به نشانی سایت www.facility.udrc.ir برای ثبت نام اقدام کنند.

مدارک لازم برای دریافت وام نوسازی بافت فرسوده

مدارک لازم برای دریافت وام بافت فرسوده نیز مدارک شناسایی هویت فرد، سند مالکیتی که قابلیت ترهین داشته باشد، بنچاق قطعی مالکیت متقاضی، پروانه ساختمان و نقشه‌های معماری ساختمان است.

طرح کلید به کلید در بافت فرسوده

یکی از گزینه‌های دیگری که دولت برای تشویق نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته طرح کلید به کلید در بافت فرسوده است. بر این اساس دولت در ماده ۱۲۱ لایحه برنامه هفتم توسعه وزارت راه و شهرسازی را مجاز کرده است به ساکنان بافت‌های فرسوده این فرصت را بدهد تا واحد مسکونی خود را با یک واحد نوساز یا یک قطعه زمین دولتی با ۴۰ درصد تخفیف تعویض کنند.

نخستین بار در ابتدای سال ۱۴۰۲ بود که محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی از اجرای طرح معاوضه خانه‌های فرسوده در آینده‌ای نزدیک خبر داده بود. وی به تازگی اعلام کرده است این طرح، در قالب یک بسته تشویقی جدید ابلاغ شده است.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار