کد خبر: 1120

قیمت شیرخشک نوزاد بر اساس مستندات تعیین شود

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: با توجه به حجم نقدینگی مورد نیاز، حتما خط اعتباری جدیدی به کارخانجات تخصیص داده شود و قیمت‌گذاری انواع فرآورده‌های شیرخشک اطفال بر اساس مدارک و مستندات روز انجام شود.

هانی تحویل زاده با بیان اینکه کارخانجات داخلی شیرخشک اطفال با تمام ظرفیت مشغول به کار هستند، اظهار کرد: اخیرا سازمان غذا و دارو نرخ ارز واردات مواد اولیه شیرخشک اطفال را ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده که بلافاصله بعد از این اقدام، بانک مرکزی نیز طی بخشنامه‌ای اعلام کرد، مهلت تسویه حساب مابه‌التفاوت ارز ترجیحی فقط دوماه است.

وی ادامه داد: این یعنی مواد اولیه‌ای که قبل از تغییر نرخ ارز در کارخانجات موجود بوده و محموله‌هایی که از قبل با نرخ ۴۲۰۰ تومانی خریداری و هنوز از گمرک ترخیص نشده‌اند، مشمول تغییر نرخ قرار گرفته و تولید کننده مکلف است ظرف دو ماه مابه‌التفاوت ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی و ۴۲۰۰ تومانی را بپردازد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد اضافه کرد: حال آنکه فرآیند تولید محصول، آزمایشات مربوطه، تحویل محصول به شرکت پخش، توزیع در داروخانه‌ها، تسویه حساب داروخانه با شرکت پخش و نهایتا تسویه حساب شرکت پخش با تولیدکننده در حدود ۸ ماه به طول می‌انجامد و پرداخت مابه‌التفاوت ظرف ۲ ماه اعمال برای هیچ تولیدکننده‌ای میسر نیست ه با یان وجود کارخانجات را با مشکل مواجه خواهد کرد.

وی تصریح کرد: نرخ ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ۷ برابر نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی است، بنابراین نقدینگی مورد نیاز کارخانجات به منظور خرید ارز جهت تامین مواد اولیه نیز ۷ برابر شده که تامین این حجم از نقدینگی برای تولید کننده داخلی امکان‌پذیر نیست.  

به گفته وی تغییر نرخ ارز به صورت خیلی سریع و ناگهانی اتفاق افتاد و در نتیجه قیمت‌گذاری جدید شیرخشک کودک نیز  با توجه به مدارک و مستندات بهمن ماه سال گذشته تعیین و اعلام شده است. بنابراین قیمت‌های کنونی بر مبنای محاسبات کارشناسی و دقیق نبوده و از این جهت تولیدکنندگان را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

تحویل‌زاده با بیان اینکه واردات شیرخشک اطفال به کشوری که ۱۵ سال است به خودکفایی در این حوزه رسیده، نه تنها کمکی به رفع معضل نکرده بلکه به نوبه خود مشکلاتی را ایجاد کرده است، اظهار کرد: از مهم‌ترین آنها می‌توان به مواردی همچون قیمت بالا، عدم قابلیت مصرف و سلب فرصت  رشد از برندهای ایرانی اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: هم اکنون مقادیر قابل توجهی از محصول وارداتی به دلیل عدم تایید نتایج آزمایشگاهی قابل توزیع و مصرف نبوده و در شرکت‌های پخش باقی‌مانده است.

تحویل زاده با اشاره به اینکه واردات شیرخشک اطفال اولا برای کشور و صنعت داخلی بسیار گران تمام می‌شود و ثانیا به دلیل شتابزدگی و عجله، از کیفیت مطلوب در تولید برخوردار نیست، افزود: شیرهای وارداتی معمولا از استوک کارخانجات خارجی که روی دست تولیدکننده آنها مانده بوده و تاریخ مصرف آن در حال انقضا بوده، تامین  شده است. به‌ طور کلی شیرخشک‌های وارداتی نه تنها مشکلی از کمبود را حل نکرد بلکه ارزبری ۳ برابر و مصرف یارانه بالاتر را به دولت تحمیل کرد.

بنابر گفته این فعال بخش خصوصی  در بخش توزیع مشکل و نارسایی خاصی دیده نمی‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد افزود:در حال حاضر موجودی تمامی برندهای داخلی نسبت به دو ماه قبل بهتر شده ولی در عین حال در بسیاری از استان‌ها موجودی انواع شیرخشک از برندهای مختلف متغیر است. همچنین با توجه به اینکه داروخانه‌ها ملزم شده‌اند  بخشی از قیمت شیرخشک فروخته شده را از بیمه سلامت دریافت کنند، مشکلاتی برای عرضه ایجاد شده است.

وی عنوان کرد: اغلب داروخانه‌ها خرید شیرخشک را به دلیل ۲ نرخی بودن فروش و پرداخت قسمتی از وجه آن توسط بیمه به نصف کاهش داده‌اند که این امر ناشی از بدهی‌های معوقه بیمه‌ها بوده و داروخانه‌ها کماکان منتظر مشخص شدن وضعیت نحوه محاسبه و مدت تسویه بیمه با داروخانه‌ها هستند. همچنین عده‌ای از آنها هم اعلام کرده‌اند در صورت تسویه بالاتر از یک ماه، به طور کلی شیرخشک را از سبد خرید خود حذف خواهند کرد. از طرفی مشکلات ثبت در سامانه تیتک و بروز مشکل در اعلام قیمت دولتی و آزاد در نرم‌افزار و خطاهایی که مکررا در سامانه رخ می‌دهد.

تحویل‌زاده با بیان اینکه بازرسی‌های نابه‌هنگام از داروخانه‌ها و برخوردهایی که به گفته داروخانه‌داران نامناسب بوده، افزود: این موضوع باعث گلایه و تضعیف انگیزه خرید شیرخشک از سوی داروخانه‌ها شده است.  

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ارائه راهکارهایی برای رفع این مشکلات پرداخت و گفت: جهت تسویه حساب مابه‌التفاوت نرخ ارز، ۸ ماه به کارخانجات فرصت داده شود تا بتوانند از محل فروش کالا به قیمت جدید، بدهی خود را پرداخت کنند. همچنین با توجه به حجم نقدینگی مورد نیاز، حتما خط اعتباری جدیدی به کارخانجات تخصیص داده شود و به طور فوری قیمت‌گذاری انواع فرآورده‌های شیرخشک اطفال بر اساس مدارک و مستندات روز انجام شود.

منبع: ايسنا

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار