کد خبر: 2368

حق مسکن کارگران برای اجاره یک سوئیت هم کافی نیست

بررسی آگهی‌های مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد حتی اجاره یک سوئیت، زیر متراژ استاندارد، نیز چند برابر حق مسکن برای کارگران آب می‌خورد.

وزیر کار اعلام کرده است افزایش حق مسکن کارگری در سال ۱۴۰۳ به احتمال زیاد منتفی است و روی همان مبلغ ۹۰۰ هزار تومان باقی می‌ماند. این در حالی است که تورم در بازار اجاره و مسکن هر روز مسیر صعودی را طی می‌کند و سقفی برای آن مشخص نیست.

افزایش حق مسکن کارگری با توجه به رشد قیمت مسکن و اجاره‌بها، مساله‌ای بود که مسئولان بار‌ها وعده دادند تا در سال ۱۴۰۳ عملیاتی شود. با این حال اکنون صحبت‌های وزیر کار نشان می‌دهد احتمال بیشتر شدن حق مسکن کارگری وجود ندارد.

صولت مرتضوی افزایش حق مسکن کارگران در سال جاری را منتفی دانسته و اعلام کرده است: حداقل حقوق و دستمزد کارگران ۳۵ درصد افزایش یافته است. نمایندگان کارگران و کارفرمایان به‌اتفاق معتقدند آیتم‌های اصلی باید افزایش پیدا کند. شورای عالی کار هم پیشنهاد دیگری در این حوزه نداشته است.

منتفی شدن افزایش حق مسکن، با انتقادات کارگران مواجه شده و اعضای کارگری شورای عالی کار نیز معتقدند این رویکرد دولت نادرست است.

حداقل دریافتی یک کارگر با دو فرزند در سال ۱۴۰۳، معادل ۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار تومان و حق مسکن نیز ۹۰۰ هزار تومان ابلاغ شده است.

حق مسکن کارگران هزینه یک سوئیت را نیز تامین نمی‌کند

حق مسکن کارگران در حالی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نکرد و روی قیمت ۹۰۰ هزار تومان درجا زد که تامین هزینه‌های مسکن بیش از هر زمان دیگری برای مردم سخت شده است.

بررسی آگهی‌های مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد حتی اجاره یک سوئیت، زیر متراژ استاندارد، نیز چند برابر حق مسکن برای کارگران آب می‌خورد.

برای مثال اکنون مالک سوئیتی ۳۵ متری در محله گرگان، برای ملک خود رهنی ۲۰ میلیون تومانی و اجاره‌ای ۱۰ میلیون تومانی در نظر گرفته است.

کارشناسان سال ۱۴۰۲ را سال سخت مستاجران نام گذاشته‌اند و برخی داده‌ها حاکی از آن است که طی سال گذشته، بازار اجاره در شهر تهران تورمی بالاتر از ۵۰ درصد پیدا کرده است.

سال ۱۴۰۳ نیز دست‌کمی از سال گذشته ندارد و بر اساس گفته فعالان این بازار، از ابتدای خردادماه مستاجران باید در انتظار افزایش قیمت دیگری در بازار اجاره باشند.

تهران اکنون به جهنمی برای مستاجران تبدیل شده است و دولت به جای حمایت از قشر کارگر در قالب افزایش حق مسکن کارگری، آن را روی رقمی ثابت نگه داشته است که بیشتر یک شوخی به نظر می‌آید.

این در حالی است که متوسط قیمت مسکن در شهر تهران نیز از متری ۸۱ میلیون تومان گذشته و عملاً عده زیادی از مردم برای همیشه دست از خرید خانه شسته‌اند.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار