کد خبر: 1199

این نشانه ها می گوید رابطه عاطفی شما سلامت تان را به خطر انداخته است

اگر مطمئن نیستید در رابطه عاطفی درستی قرار دارید یا خیر، گاهی با گوش کردن به بدن خود می توان پاسخ سؤال خود را پیدا کرد. رابطه عاطفی زمانی به سلامتی صدمه می زند که بدن را تحت فشار قرار دهد.

حضور در یک رابطه عاطفی ناسالم می تواند تجربه ی نشانه های جسمانی اضطراب را به دنبال داشته باشد.

اگر در رابطه خود احساس ناامنی یا درک نشدن کنید، سلامت تان به اشکال زیر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

۱- مشکلات گوارشی

گرچه در اوایل رابطه عاطفی یک حس دلشوره ی خوشایند را تجربه می کنیم، اما میان بی قراری ناشی از هیجان و مشکلات گوارشی جدی تفاوت زیادی وجود دارد.

برای بعضی افراد بروز مشکلات گوارشی اولین نشانه ی هشدار دهنده ای است که از مناسب نبودن رابطه عاطفی آن ها خبر می دهد.

وقتی رابطه عاطفی تان برای شما مناسب نباشد، دچار آن دلشوره های خوشایند نمی شوید، بلکه احساس کسالت و بیماری می کنید.

۲- خارش پوست

تحقیقات نشان داده اضطراب و افسردگی می تواند منجر به سوزش و خارش پوست شود. برخی افرادی که در رابطه عاطفی پرتنشی قرار دارند ممکن است بر اثر اضراب تکه های خارش داری روی پوست آن ها ظاهر شود و حتی از شدت اضطراب پوست خود را خراش دهند.

۳- سردرد یا گُر گرفتگی

همانطور که ممکن است از اضطراب تحویل یک پروژه ی درسی یا شغلی دچار سردرد شوید، یک رابطه عاطفی بد هم می تواند چنین تأثیری داشته باشد.

توجه به وضعیت سیستم گردش خون بدن هم راه خوبی برای تشخیص مناسب بودن یا نبودن یک رابطه عاطفی است.

ببینید که آیا هنگام سر و کله زدن با شریک عاطفی تان احساس می کنید فشار خون تان بالا رفته، یا صورت تان سرخ و داغ می شود یا خیر. با این روش می توانید متوجه شوید که بدن تان چه واکنشی به شریک عاطفی تان دارد.

۴- احساس سنگینی یا خستگی

اضطراب حضور در یک رابطه عاطفی ناسالم می تواند تمام بدن را تحت تأثیر قرار دهد، مسأله ای که ساده ترین کارها مانند سوار شدن به خودرو یا رفتن به سر ِ کار را تبدیل به امری بسیار دشوار و انرژی بر می کند.

ممکن است در ناحیه ی پا احساس سنگینی یا درد کنید و احساس کنید که دیگر نمی توانید قدم از قدم بردارید.

خستگی و بی انگیزگی هم از نشانه های افسردگی هستند که می تواند بر اثر عوامل محیطی مانند احساس گیر افتادگی در یک رابطه عاطفی ناسالم ایجاد شود.

۵- احساس خفگی

اگر با کسی در رابطه باشید که به شما به لحاظ عاطفی یا فیزیکی احساس ناامنی می دهد، بدن تان ممکن است با تجربه ی حمله عصبی به این امر واکنش نشان دهد.

ممکن است وقت هایی که پیش شریک عاطفی تان هستید احساس کنید قفسه سینه تان منقبض شده طوری که قادر به نفس کشیدن نیستید. بنابراین به لحاظ فیزیولوژیکی احساس می کنید که احتیاج دارید از او فاصله بگیرید تا به شما هوا برسد.

بی حرکت ماندن، بی قراری، پرخاشگری و فرار، همگی واکنشی به موقعیت های اضطراب آور هستند که برخی از آن ها با تنگی نفس یا حمله عصبی هم همراه هستند.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار