کد خبر: 2046

کجا می‌توانم فارکس را بیاموزم؟

برای آموزش ترید، روش‌ها و منابع متفاوتی وجود دارد.

بسیاری از معامله‌گران جدی و حرفه‌ای به دنبال کلاس‌های غیررایگان هستند در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند با منابع رایگان آموزش ترید را آغاز کنند. در این میان کتاب‌های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال منابع ارزشمندی برای آموزش ترید محسوب می‌شوند و اطلاعات و بینش زیادی را برای معامله‌گران فراهم می‌کنند. بنابراین می‌توانید با استفاده از آنها، درک و مهارت‌های خود را در زمینه معامله‌گری افزایش دهید.

در کنار کتاب‌ها، دوره‌های آموزشی ارائه شده توسط بروکر‌ها، دوره‌های آموزش ترید در فارکس که توسط وبسایت‌های آموزشی ارائه می‌شوند نیز می‌توانند مفید باشند. همچنین در شبکه‌های اجتماعی مربوط به آموزش ترید نیز  معامله‌گران استراتژی‌ها و دانسته‌های خود را به رایگان به اشتراک می‌گذارند.

بعلاوه داستان زندگی ثروتمندترین معامله‌گران فارکس می‌تواند به شما کمک کند تا با رویکردهای آنها آشنا شوید و به اطلاعات ارزشمندی دست یابید که همین امر می‌تواند درک شما را از استراتژی‌ها و دیدگاه‌های آنها افزایش دهد.

آیا آموزش ترید در فارکس برای مبتدیان ایده خوبی است؟

کجا می_توانم فارکس را بیاموزم؟ - تصویر 2

معاملات فارکس می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و معمولا مبتدیان ضرر می‌کنند، با این حال پتانسیل کسب سود بالا برای معامله‌گران ماهر وجود دارد. تصمیم برای شروع آموزش ترید فارکس به تعهد فرد به آموزش، تمرین و توسعه مهارت‌های معاملاتی وی بستگی دارد.

مزیت‌های برتر ترید فارکس برای مبتدیان

پتانسیل سود. معامله‌گران موفق به دلیل نقدینگی و نوسانات بالا، می‌توانند سود قابل توجهی در بازار فارکس کسب کنند.

انعطاف‌پذیری و دسترسی. بازار فارکس 5 روز در هفته به صورت 24 ساعته فعال است که همین امر انعطاف‌پذیری بالایی را برای افراد فراهم می‌کند تا بتوانند در شرایط راحتی معامله کنند. علاوه بر این، فارکس موانع اولیه کمی را ایجاد می‌کند و به مبتدیان اجازه می‌دهد تا با میزان سرمایه کم، شروع به فعالیت کنند.

معایب اصلی ترید فارکس برای مبتدیان

ریسک و نوسان. بازار فارکس می‌تواند به شدت نوسان داشته باشد که در صورت نداشتن مدیریت ریسک مناسب، منجر به زیان‌های قابل توجهی می‌شود.

پیچیدگی و منحنی یادگیری. ترید فارکس نیاز به درک کاملی از تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال، مدیریت ریسک و پویایی بازار دارد که می‌تواند برای مبتدیان بسیار طاقت‌فرسا باشد.

آیا معامله‌گری در بازار فارکس ارزشمند است؟

کجا می_توانم فارکس را بیاموزم؟ - تصویر 3

ارزشمند بودن معامله‌گری در بازار فارکس به میزان مهارت‌ها و نظم و انضباط افراد بستگی دارد. ترید فارکس کاملا مبتنی بر مهارت است. موفقیت در فارکس با آموزش جامع، تمرین و توانایی سازگاری با شرایط متغیر بازار ارتباط دارد. همچنین با انضباط و پشتکار در آموزش، افراد می‌توانند از طریق معاملات فارکس به موفقیت قابل توجهی دست یابند. با این حال، اگر فردی تعهد لازم به یادگیری و نظم را نداشته باشد، توصیه می‌شود که وارد ترید فارکس نشود.

جایگزین‌های معامله‌گری در بازار فارکس 

 • نرم افزار کپی‌تریدینگ به مبتدیان اجازه می‌دهد تا به طور خودکار معاملات معامله‌گران موفق را تکرار کنند و از تخصص آنها بهره ببرند.
 • حساب‌های PAMM (مدیریت درصد تخصیص پول)، افراد مبتدی را قادر می‌سازد تا در حساب‌های مدیریت‌ شده توسط معامله‌گران با‌تجربه، اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.
 • نگهداری معاملات موقعیت فارکس برای مدت طولانی، به منظور بهره‌گیری از روندهای بلندمدت بازار به جای معامله فعال بر روی نوسانات کوتاه‌مدت قیمت.

بهترین پلتفرم‌های معاملاتی فارکس برای مبتدیان چیست؟

متاتریدر ۴

برنامه متاتریدر ۴ (MT4) یک پلتفرم معاملاتی قابل اعتماد است که خدمات متنوع و مفیدی را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد. این نرم افزار دارای ویژگی‌های فراوانی است که می‌توانید در معاملات خود از آنها استفاده کنید. علاوه بر این، یادگیری و استفاده از آن آسان است و وجود تعداد بالایی کارشناس حرفه‌ای آموزش و سایت‌های آموزشی، آن را به یکی از بهترین پلتفرم‌های تجارت آنلاین برای مبتدیان و معامله‌گران حرفه‌ای در فارکس تبدیل کرده است.

متاتریدر ۵

در مورد برنامه متاتریدر ۵ (MT5) می‌توان گفت که مشابه متاتریدر ۴ و یکی از بهترین پلتفرم‌های معاملاتی فارکس در حال حاضر است. اگر بخواهیم به مزایای آن اشاره کنیم؛ متاتریدر ۵ کمی سریعتر است، انواع بیشتری از سفارش‌ها را پشتیبانی می‌کند، دارای مقدار بیشتری از شاخص‌ها است و همچنین ویژگی‌های اضافی دیگری را نیز شامل می‌شود. البته لازم به ذکر است که با این وجود، تفاوت آن با متاتریدر 4 آنقدر چشمگیر نیست که بتواند از متاتریدر ۴ پیشی بگیرد. آنچه در مورد متاتریدر ۵ برای معامله‌گران و کارگزاران مناسب به نظر می‌رسد آن است که می‌تواند حجم بیشتری از ابزارهای معاملاتی را در مقایسه با متاتریدر ۴ اداره کند.

سی تریدر

سی تریدر (cTrader) جدیدا با استقبال نسبتا خوبی از سوی تحلیل‌گران و فعالان بازار مواجه شده است. در سال‌های اخیر، سی تریدر یک پلتفرم معاملاتی رقابتی را برای معامله‌گران فارکس توسعه داده است. این پلتفرم فارکس مشابه پلتفرم متاتریدر، ویژگی‌های نمودار و معاملات پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهد، اما از آنجایی که متاتریدر یکی از شناخته‌شده‌ترین پلتفرم‌ها برای تجارت خودکار است، جامعه آنلاین بزرگ‌تری دارد که استراتژی‌ها و شاخص‌های جدیدی را به اشتراک می گذارد. همچنین یافتن پشتیبانی در اینترنت برای پلتفرم‌های متاتریدر بسیار آسان‌تر است.

چگونه یک استراتژی معاملاتی فارکس را توسعه دهیم؟

برای مبتدیان بسیار مهم است که حرفه معامله‌گری خود را با یک استراتژی ترید توسعه یافته و کامل شروع کنند. داشتن یک استراتژی، رویکردی ساختاریافته برای ترید فراهم کرده و به مبتدیان کمک می‌کند تا پیچیدگی‌های بازار فارکس را طی کنند.

برای توسعه استراتژی معاملاتی خود نکات زیر را دنبال کنید:

 • دانش خود را از طریق تحقیق، شرکت در دوره‌های آنلاین، حضور در جوامع آنلاین مربوط و تمرین با اکانت‌های آزمایشی افزایش دهید تا رویکردهای مختلف فارکس را درک کنید.
 • اهداف خود را مشخص کنید. به وضوح اهداف معامله‌گری خود را تعیین کرده و رویکرد مناسب خود را به دست آورید.
 • بازه زمانی مناسب خود را انتخاب کنید. بازه زمانی معاملاتی را مشخص کنید که با اهداف شما و با سبک معاملاتی شما مطابقت داشته باشد.
 • جفت ارزهای مورد نظر خود را بر اساس تحقیق و علایق و تخصص خود انتخاب کنید.
 • قوانین ورود و خروج را تدوین کنید. معیارهای روشنی برای ورود و خروج از معاملات بر اساس شاخص‌های تکنیکال یا بنیادی تعیین کنید.
 • استراتژی خود را آزمایش کنید. استراتژی معاملاتی خود را با استفاده از داده‌های تاریخی برای ارزیابی عملکرد و اثربخشی آن آزمایش کنید.
 • از یک حساب آزمایشی یا همان اکانت دمو استفاده کنید. استراتژی خود را در یک اکانت دمو پیاده‌سازی و اصلاح کرده تا بدون ریسک کردن پول واقعی، تجربه عملی کسب کنید.
 • یک ژورنال معاملاتی برای ردیابی و تجزیه و تحلیل معاملات خود داشته باشید تا به شما در شناسایی الگوها، درس گرفتن از اشتباهات و بهبود عملکرد معاملاتی خود کمک کند.
 • از تکنیک‌های مدیریت ریسک بهره ببرید. این شامل تعیین اندازه حجم مناسب برای هر معامله، تنظیم دستور حد ضرر برای محدود کردن ضررهای احتمالی و تعیین حد سود برای تضمین سود است.

استراتژی‌های محبوب معاملات فارکس برای مبتدیان

استراتژی معاملاتی تحلیل روند (Trend trading)

منظور از استراتژی معاملاتی تحلیل روند (Trend Trading) سبکی از معاملات است که در آن معامله‌گران تلاش می‌کنند که روند آینده‌ی قیمت را پیدا کرده و بر اساس آن خرید و فروش کنند. در واقع، معامله‌گران با پیدا کردن ابتدا و انتهای یک روند، اقدام به خرید و فروش یک دارایی می‌کنند. مثلاً یک معامله‌گر بازار آتی یا فیوچرز اگر روند را صعودی پیش‌بینی کند، یک پوزیشن خرید گرفته و اگر روند را نزولی تشخیص دهد، یک پوزیشن فروش باز می‌کند. معاملات روند یا ترند تریدینگ، با توجه به استراتژی معاملاتی هر فرد، ممکن است که کوتاه‌مدت، میان‌مدت و یا بلندمدت باشد.

معاملات تحلیل روند به دلیل سادگی و وضوح نسبی برای مبتدیان بهینه در نظر گرفته می‌شود. این استراتژی نیاز به شاخص‌های پیچیده را از بین می‌برد و به مبتدیان اجازه می‌دهد تا روی شناسایی روندها و تعیین نقاط ورود و خروج تمرکز کنند.

معاملات پرایس اکشن

پرایس اکشن روشی برای تحلیل اطلاعات قیمت بازار به‌منظور شناسایی فرصت‌های ورود به معاملات و خروج از آنها است. اساساً این روش نحوه عملکرد قیمت در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت را به تحلیل‌گر نشان می‌دهد. بیشتر تحلیل‌های تکنیکال بر اساس اطلاعات قیمت است، اما معامله کردن بر اساس پرایس اکشن به معنای مشاهده مستقیم قیمت‌ها، به طور معمول در نمودارهای شمعی است.

معاملات پرایس اکشن به دلیل سادگی و تمرکز بر درک حرکات خام قیمت برای مبتدیان بهینه در نظر گرفته می‌شود.

استراتژی بریک اوت

بریک اوت شکست یک اصطلاح در بازارهای مالی است و به زمانی اطلاق می‌شود که قیمت در روند نمودار قیمتی از سطح حمایت یا سطح مقاومت عبور می‌کند و موفق می‌شود به آن طرف سطح حمایت یا مقاومت برسد.

استراتژی بریک اوت فارکس نیز به دلیل ماهیت ساده و سیگنال های ورود و خروج واضح برای مبتدیان بهینه در نظر گرفته می‌شود.

نتیجه گیری

بازار فارکس یک بازار پویا و با پتانسیل سود بسیار خوب است. اما اکثر افراد در این بازار بیش از آنکه سود کنند، زیان می‌بینند. دلیل این امر آن است که این افراد در زمینه آموزش ترید که پایه اساسی معاملات فارکس است، ضعیف عمل کرده‌اند و بدون تکمیل دانش خود وارد معامله شده‌اند.

تنها یک مسیر برای موفقیت در فارکس وجود دارد و آن این است که بتوانید آموزش ترید را به خوبی پشت سر بگذارید. بدون در اختیار داشتن پایه‌های محکم و قوی در زمینه ترید در فارکس، شما نیز به جمع هزاران تریدر و معامله‌گر زیان‌ده در بازار فارکس تبدیل خواهید شد.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار