کد خبر: 590

چرا کار زنان فرانسوی از روز دوشنبه تا پایان سال در عمل رایگان محسوب می‌شود؟

مدافعان حقوق زنان در فرانسه می‌گویند که زنان این کشور از روز دوشنبه تا پایان سال جاری میلادی به دلیل تفاوت میزان دستمزد با مردان در عمل به طور رایگان برای کارفرمای خود کار می‌کنند.

به گفته گروه فمینیست «شکوهمندها» کار زنان فرانسوی برای کارفرمایان خود از ساعت ۱۱ و ۲۵ دقیقه صبح روز دوشنبه در عمل در مقایسه با مردان مجانی و بدون دریافت دستمزد انجام می‌شود. این زمان و تاریخ نمادین براساس داده‌های آماری اتحادیه اروپا در زمینه تفاوت دستمزد زنان و مردان در فرانسه محاسبه شده است. 

این داده‌ها نشان می‌دهد که زنان فرانسوی در سال ۲۰۲۳ به طور میانگین ۱۵.۴ درصد کمتر از مردان دستمزد دریافت کرده‌اند. این رقم سال گذشته ۱۵.۸ درصد بود. به همین دلیل زمان و تاریخ نمادین کار مجانی زنان ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه صبح روز سوم نوامبر ۲۰۲۲ تعیین شده بود. 

مارلیز لئون، رهبر سندیکای «سه اف د ت» (CFDT) که بزرگترین اتحادیه کارگری فرانسه محسوب می‌شود روز دوشنبه خواستار تصویب قانون جدیدی برای کاهش میزان تفاوت دستمزد زنان و مردان برای کار یکسان شد. 

رهبری دو سندیکای اصلی کارگردان در فرانسه اکنون برای اولین بار در اختیار دو فعال کارگری زن قرار دارد.

دیوان عالی فرانسه روز هشت مارس سال جاری همزمان با روز جهانی حقوق زن حکمی صادر کرد که براساس آن یک کارگر یا کارمند زن می‌تواند از کارفرمای خود بخواهد تا فیش حقوق همکار مرد او را که جایگاهی مانند وی دارد در اختیارش قرار دهد.

اتحادیه اروپا نیز دستورالعملی را تصویب کرده است که کارفرماها را ملزم به شفافیت در زمینه میزان دستمزد‌ها می‌کند تا برابری حقوق بین زنان و مردان تضمین شود.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار