کد خبر: 993

پشت پرده ماجرای بنزین ۳۵ هزار تومانی

ساعتی بعد از حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت عده‌ای با فروش گالنی بنزین به صورت سیار، رقم‌های عجیب و غریب از مردم دریافت کردند و ۱۰ لیتر بنزین را تا حدود ۳۵۰ تومان فروختند؛ یعنی لیتری ۳۵ هزار تومان!

چند روزی از حمله‌ی سایبری به جایگاه‌های سوخت در کشور گذشته، اما همچنان بحث افزایش قیمت بنزین مطرح است و شایعاتی در این خصوص در فضای مجازی می‌چرخد. یکی از این شایعات بحث بنزین ۳۵ هزار تومانی است.

 ساعتی بعد از حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت عده‌ای با فروش گالنی بنزین به صورت سیار، رقم‌های عجیب و غریب از مردم دریافت کردند و ۱۰ لیتر بنزین را تا حدود ۳۵۰ تومان فروختند؛ یعنی لیتری ۳۵ هزار تومان!

گفته می‌شود بسیاری از دستگاه‌های کارت‌خوان که از روی مخزن‌های سوخت برداشته شده‌اند، هنوز بازگردانده نشده‌اند. راننده‌ها فقط می‌توانند به صورت آزاد و به قیمت لیتری سه هزار تومان بنزین خریداری کنند.

شایعه‌ها درباره‌ی افزایش قیمت بنزین در حالی مطرح می‌شود دولت بار‌ها اعلام کرده است که قصد افزایش نرخ بنزین را ندارد. در تازه‌ترین اظهار نظر‌ها در این باره داود منظور در یک برنامه تلویزیونی در رابطه با دیده نشدن رفع ناترازی انرژی در بودجه، گفت: «رفع ناترازی انرژی از نظر آقایان یعنی قیمت انرژی را افزایش دهیم؛ یعنی قیمت بنزین و برق را بالا ببریم تا مردم کم مصرف کنند، اما دولت فعلا بنایی برای اینکه قیمت انرژی را اصلاح کند، ندارد و منابع هدفمندی صرفا براساس رشد مصرف دیده شده که بدون افزایش قیمت است.»

با این وجود برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس معتقدند که دولت برنامه دارد قیمت بنزین را افزایش دهد. جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد با اشاره به احتمال تصمیم‌گیری درخصوص قیمت سوخت در سال آینده، گفت: «نکته‌ای درباره بودجه‌ی سال آینده وجود دارد و آن این است که مجلس چراغ سبزی برای گران کردن حامل‌های انرژی داده است که این هم خطری است که ممکن است دولت به یکباره برود و بنزین یا سایر حامل‌های انرژی را گران کند.»

افزایش قیمت بنزین موافقان و مخالفان بسیاری دارد. موافقان اجرای این تصمیم معتقدند که با توجه به نرخ پایین بنزین در ایران لازم است تا دولت در این خصوص سریع‌تر تصمیم گرفته و آنرا اجرایی کند.

در طرف مقابل، اما تحلیل گران می‌گویند که با توجه به میزان درآمد افراد، همچنین نرخ تورم و در کل، شرایط اقتصادی کنونی کشور افزایش قیمت بنزین به صلاح نیست. عده‌ای هم مقاومت دولت دربرابر افزایش نرخ بنزین را به ناآرامی‌های سال گذشته نسبت می‌دهد.

بسیاری از ناظران چنین تحلیل می‌کنند که با توجه به مجموعه‌ای از عوامل و این که در آستانه‌ی انتخابات مجلس قرار داریم؛ بعید به نظر می‌رسد قیمت بنزین قبل از سال آینده، تغییر کند. با این حال باید منتظر ماند و دید که کسری بودجه و مصرف بالای بنزین در کشور چه زمانی دولت را وادار خواهد ساخت قیمت بنزین را افزایش دهد.

منبع: مهر

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار