کد خبر: 594

افزایش عجیب قیمت مرغ و گوشت از کشتارگاه تا بازار

قیمت مرغ در بازار ۳۷ درصد بیشتر از مرغ زنده است. این اختلاف در گوشت قرمز از ۱۰۰ درصد می‌گذرد.

 قیمت یک کیلو مرغ درحدفاصل کشتارگاه تا بازار نزدیک ۲۲ هزار تومان تفاوت دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت مرغ زنده که برای فرشنده‌ها اهمیت پیدا می‌کند، در سطح کشور کمتر از کیلویی ۵۸ هزار تومان است اما همین مرغ در میادین تره‌بار و مرغ‌فروشی‌ها به‌شکل متوسط نزدیک کیلویی ۸۰ هزار تومان به دست مردم می‌رسد. وقتی سراغ بازار گوشت قرمز می‌رویم، این اختلاف بیشتر می‌شود. طوریکه تفاوت قیمت گوساله زنده و گوشت گوساله در بازار به ۹۶ درصد می‌رسد و برای گوشت گوسفندی ۱۰۶ درصد تخمین زده می‌شود.

تفاوت قیمت مرغ زنده و بازار؛ ۳۷ درصد

قیمت مرغ در بازار به‌صورت متوسط ۷۹ هزار و ۶۴۰ تومان محاسبه می‌شود. این عدد برآیندی از متوسط قیمت مرغ در استان‌های مختلف کشور است و طبیعتا قیمت مرغ می‌تواند در تهران و شهر‌های مختلف و حتی مغازه‌ای با مغازه دیگر تفاوت داشته باشد. با این حال همین عدد به‌طور میانگین ۳۷ درصد بیشتر از قیمت مرغ زنده است.

قیمت مرغ زنده در کل کشور به‌طور میانگین به ۵۷ هزار و ۷۲۰ تومان رسیده و با این اوصاف فروشنده‌ها مرغ را کیلویی ۲۱ هزار و ۹۲۰ تومان بیشتر از چیزی که بابت آن هزینه کردند، می‌فروشند. مثلا در شهری مثل تهران که قیمت مرغ زنده به حدود ۶۰ هزار تومان رسیده، مردم مرغ را در بازار به‌طور متوسط کیلویی ۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان یعنی تقریبا ۳۵ درصد بیشتر می‌خرند.

قیمت مرغ در یک‌سری از استان‌ها نسبت به مرغ زنده اختلاف بیشتری دارد و این عدد به‌عنوان مثال در خوزستان به مرز ۳۸ درصد می‌رسد. چون مرغ زنده‌ای که در شهر‌های مختلف خوزستان با قیمت کیلویی ۶۱ هزار تومان به‌خرده‌فروشی‌ها می‌رسد، به‌طور متوسط با قیمت کیلویی ۸۴ هزار تومان برای مردم آب می‌خورد.

تفاوت قیمت گوسفند زنده و بازار؛ ۱۰۶ درصد

قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی در سطح کشور ۴۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان تخمین زده می‌شود. عددی که با احتساب همه نوع گوشت گوسفندی به‌دست آمده و قسمت‌هایی مثل قلوه‌گاه، سردست، ماهیچه و ... در بالاوپایین رفتن آن تاثیر دارند.

قیمت گوشت گوسفندی در بازار البته نسبت به چیزی که به‌اسم دام زنده می‌شناسیم، بیش از ۱۰۰ درصد بیشتر است. چون اطلاعات فرارو مشخص می‌کند قیمت هر کیلو گوسفند زنده در کشور به ۲۰۰ هزار و ۱۸۰ تومان می‌رسد. تفاوت ۲۱۴ هزار و ۱۷۰ تومانی قیمت هر کیلو گوسفند زنده با گوشت گوسفندی معادل اختلاف ۱۰۶ درصدی است، اما همین عدد آخر در استان فارس به ۱۲۷ درصد افزایش پیدا می‌کند. قیمت گوشت گوسفندی در فارس نیمه آبان امسال حدودا کیلویی ۴۱۵ هزار تومان است، اما قیمت گوسفند زنده که برای قصاب‌ها مهم است، در همین استان نزدیک کیلویی ۱۹۷ هزار تومان برآورد می‌شود.

قیمت گوشت گوسفندی در خراسان رضوی تفاوت کمتری با دام زنده دارد و عدد ۱۹۲ هزار و ۵۰۰ تومانی که به‌عنوان قیمت هر کیلو دام زنده در این استان مطرح است، در قصابی‌ها به ۳۸۰ هزار تومان بابت هر کیلو گوشت گوسفندی می‌رسد؛ کمتر از ۱۰۰ درصد.

تفاوت قیمت گوساله زنده و بازار؛ ۹۶ درصد

قیمت گوشت گوساله در بازار فعلا کیلویی ۳۴ هزار تومان از گوشت گوسفندی کمتر است. درحالی که هر کیلو گوشت گوسفندی به‌طور میانگین ۴۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان ارزش دارد، خرید گوشت گوساله به‌شکل متوسط کیلویی ۳۸۰ هزار و ۷۵۰ تومان خرج برمی‌دارد.

قیمت گوشت گوساله با این حال درمقایسه با گوساله زنده کیلویی ۱۸۷ هزار و ۱۹۰ تومان فرق دارد که معادل اختلاف ۹۶ درصدی است. چون طبق داده‌های فرارو هر کیلو گوساله زنده در سطح کشور به‌شکل متوسط ۱۹۳ هزار و ۵۶۰ تومان قیمت دارد.

قیمت گوشت گوساله در مقایسه با گوساله زنده در یکسری از استان‌ها بیشتر از این حرف‌ها تفاوت دارد و مثلا در استانی مثل همدان دقیقا به ۱۰۰ درصد می‌رسد. چون گوساله زنده در این استان به‌شکل متوسط کیلویی ۲۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود، اما در قصابی‌ها هر کیلو گوشت گوساله را ۴۱۷ هزار تومان عرضه می‌کنند. در استانی مثل خراسان رضوی نیز که این تفاوت قیمت کمتر است، حدود ۸۰ درصد برآورد می‌شود. هر کیلو گوساله زنده در استان خراسان رضوی ۱۹۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارد و گوشت گوساله را در این استان کیلویی ۳۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

تفاوت قیمت مرغ و گوشت

مرغ و گوشت

زنده

بازار

تفاوت قیمت

هر کیلو مرغ

57 هزار و 720 تومان

79 هزار و 640 تومان

37 درصد

هر کیلو گوسفندی

200 هزار و 180 تومان

414 هزار و 350 تومان

106 درصد

هر کیلو گوساله

193 هزار و 560 تومان

380 هزار و 750 تومان

96 درصد

منبع: فرارو

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار