کد خبر: 872

ترکش آلودگی هوا به بازار طلا هم رسید!

رییس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره افزایش و کاهش قیمت طلا در یک هفته اخیر، شرایط بازار را طبیعی و مطلوب عنوان کرد؛ هرچند به اعتقاد وی انس جهانی آینده دیگری در پیش خواهد داشت.

بازار طلا و سکه پس از افزایش و کاهش قیمت‌هایی که با صعود و سقوط انس جهانی رخ داد، به آرامش نسبی رسیده است؛ هر چند این نوسان‌ها نیز تاثیری در تغییر داد و ستدهای بازار نداشت.

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره نوسان انس جهانی طلا اظهار داشت: این نوسان در پایان سال میلادی طبیعی است؛ همچنین اخبار سیاسی و اقتصادی در سطح دنیا نیز در این افزایش و کاهش قیمت اثرگذار بود؛ ضمن اینکه بخش دیگری از نوسان به بازار داخلی کشورها و نرخ ارز باز می‌گردد و از طرف دیگر، عدم تناسب عرضه و تقاضا نیز در این شرایط موثر بود؛ زمانی که تقاضا نباشد وضعیت یک صنعت، خاص خواهد شد.

وی افزود: در هفته گذشته انس جهانی حدود ۶۵ دلار افزایش قیمت داشت؛ اما از ابتدای این هفته با شروع روند کاهشی، قیمت طلای جهانی ۵۸ دلار کاهش یافت که باعث شد قیمت طلا و سکه نیز افت کند.

بذرافشان نوسانات قیمت طلا را طبیعی عنوان کرد و گفت: در پایان سال‌های میلادی با توجه به تجربه سنوات گذشته احتمال نوسان کاهشی و افزایشی وجود دارد. البته تحلیل‌گران بر این باورند حرکت قیمت طلا افزایشی خواهد بود، بنابراین باید دید در روزهای پایانی سال بازار چه شرایطی خواهد داشت؛ اما نگاه بیشتر معطوف به افزایش قیمت انس جهانی است.

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به ادامه رکود در بازار طلا گفت: شرایط رکودی بازار به دلیل آلودگی هوا ادامه داشت؛ نبود تقاضا وضعیت صنعت طلا را دچار مشکل حادی می‌کند و امیدواریم شرایطی پیش بیاید تا از این بحران عبور کنیم.

وی در پیش‌بینی از وضعیت بازار طلا در روزهای آینده نیز اظهار داشت: در بازار داخلی طلا و سکه نوسان ۱ تا نهایتا ۵ درصدی دارد که روند طبیعی است و شرایط حادی نیست؛ به نحوی که این نوسان نیز می‌تواند به حداقل برسد که لازمه آن ادامه ثبات در بازار است؛ بنابراین برای هفته پیش رو نیز همان نوسان ۱ تا ۳ درصدی گاهی هم ۵ درصدی پیش‌بینی می‌شود.

به گفته بذرافشان، در این هفته قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار با ۵۶ هزار تومان کاهش ۲ میلیون و ۴۵۸ هزار تومان شد، قیمت سکه با ۳۵۰ هزار تومان کاهش به ۲۹ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید، سکه طرح قدیم در بازار۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت، نیم سکه، ربع سکه و سکه یک گرمی بانک مرکزی نیز به ترتیب کاهش ۱۵۰، ۲۵۰ و ۲۰۰ هزار تومانی داشتند و در نهایت، حباب سکه نیز به ۵ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان رسیده است.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار