کد خبر: 1387

۲۱ هزار میلیارد تومان؛ مجموع حقوق امسال خودروسازان

آمارهای اعلامی ایران خودرو و سایپا به بورس نشان می‌دهد که حقوق و دستمزد پرداختی این دو خودروساز به کارگران و کارکنانشان در سال‌جاری به حدود ۲۱‌هزار میلیارد تومان می‌‌‌‌‌‌رسد.

«بر اساس آنچه ایران‌خودرو و سایپا به بورس اعلام کرده‌اند، آنها در ۹ ماه امسال در مجموع بالغ بر ۱۴‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان حقوق و دستمزد به ۳۳‌هزار نفر نیروی انسانی خود اعم از کارگران بخش تولید و پرسنل ستادی پرداخت کرده‌اند. با احتساب رقمی که در تنها فصل باقی‌مانده از سال پرداخت خواهد شد (بیش از ۶‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان)، کل حقوق و دستمزد پرداختی ایران‌خودرو و سایپا به کارگران و کارکنانشان در سال‌جاری به حدود ۲۱‌هزار میلیارد تومان می‌رسد».

با استناد به این گزارش و آمار رسمی اعلامی پرسنل از سوی دو خودروساز بزرگ کشور، پرسنل ایران‌خودرو به طور متوسط سالانه حدودد 655 میلیون تومان و ماهانه نزدیک به 55 میلیون تومان دریافتی دارند.

در سایپا اما متوسط حقوق و دستمزد سالانه و ماهانه برای هر نفر نیروی انسانی، متفاوت است. طبق آمار و ارقامی که سایپا به بورس ارائه داده، نیروی انسانی این شرکت به طور متوسط سالانه بیش از 715 میلیون تومان و ماهانه حدود 60 میلیون تومان دریافتی دارند.

این ارقام البته نسبی و میانگین به شمار می‌روند، چه آنکه میزان حقوق پرداختی به پرسنل بخش اصلی صنعت خودروی کشور بسته به اینکه جزو ایران‌خودرو باشند یا سایپا و همچنین در چه سطحی و با چه مدرک و سابقه‌ای مشغول فعالیت هستند، متفاوت است.

اگرچه متوسط حقوقی که به کارگران و کارمندان خودروسازی ایران پرداخت می‌شود، در مقایسه با بسیاری از خودروسازان دنیا کمتر است. در واقع نیروی کار نسبتا ارزان یکی از مزیت‌های خودروسازی کشور به شمار می‌رود، اما این نکته را نیز نباید فراموش کرد که برخی کارشناسان و فعالان صنعت خودرو می‌گویند دو خودروساز بزرگ کشور با مازاد نیروی انسانی مواجه هستند.

۲۱ هزار میلیارد تومان حقوقی پرداختی به پرسنل این دو خودروساز در حالی است که مدتی پیش یک کارشناس در صدا و سیما ادعا کرد طبق محاسباتی که انجام داده است این ۲ خودروساز بزرگ کشور هر ساعت ۱۱/۲ میلیارد تومان زیان تولید می‌کنند!

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار