کد خبر: 218

تفاوت تیپ‌های رانا، راز اختلاف ۷۰ میلیونی

رانا پلاس پانوراما نسخه ارتقایافته رانا پلاس سقف فلزی است و در بازار آزاد تقریبا ۷۰ میلیون گران‌تر فروخته می‌شود.

 قیمت رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای در کارخانه نسبت به رانا پلاس سقف فلزی حدود ۲۰ میلیون تومان بیشتر است.

اضافه شدن گیربکس شش‌دنده مصرف سوخت رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای را حدود شش درصد کاهش می‌دهد و تاثیر بهبود موتور TU۵ در قدرت و گشتاور خروجی موتور خودنمایی می‌کند.

اما در بازار آزاد رانا پلاس سقف شیشه‌ای فعلا معادل ۵۴۵ میلیون تومان دست به دست می‌شود که از قیمت رانا پلاس در بازار آزاد حدود ۷۰ میلیون تومان بیشتر است. به جز این دو تیپ، نسخه‌های LX و EL رانا هم تقریبا از یک دهه پیش در بازار وجود دارند که البته تولیدشان متوقف شده و چیزی به اسم رانا LX یا رانا EL صفرکیلومتر در بازار به‌چشم نمی‌خورد.

رانا LX و رانا EL؛ توقف تولید

رانا EL اولین عضو این خانواده است که سال ۹۱ با هدف تولید جانشین اقتصادی برای ۲۰۶ به خط تولید ایرانخودرو راه پیدا کرد. ایرانخودرو یک سال بعد با انجام یک‌سری تغییرات مثل تغییر رنگ تریم‌های داخلی و اضافه شدن سنسور عقب و نمایشگر روی داشبورد، سراغ محصول جدیدی تحت عنوان رانا LX رفت و تولید این یکی را تا سال ۹۹ ادامه داد. اما الان که تقریبا سه سال از توقف تولید این محصول می‌گذرد، چیزی به اسم رانا LX صفرکیلومتر در بازار وجود ندارد.

رانا LX مدل ۹۱ که در این مدت چیزی نزدیک ۱۰۰ هزار کیلومتر (سالی ۱۰ هزار کیلومتر) راه رفته، در بازار مدل‌های دست‌دوم به‌شکل منصفانه ۳۲۰ تا ۳۴۵ میلیون تومان ارزش دارد و یک لکه رنگ روی بدنه خودرو می‌تواند ۱۵ میلیون تومان از قیمت آن کم کند.

از طرفی آخرین مدل‌های تولید شده رانا LX هم که از سه سال قبل در بازار حضور دارند، درحال حاضر به شکل منصفانه و با فرض شرایط فنی و بدنی سالم ۳۸۰ تا ۴۱۰ میلیون تومان خریدوفروش می‌شوند.

رانا پلاس؛ ۳۲۲ میلیون

رانا پلاس تقریبا همزمان با توقف تولید رانا LX پا به بازار گذاشت و خیلی‌ها آن را فیس‌لیفتی از رانا LX می‌دانند. چون علاوه بر تغییر فرم آینه‌ها، راهنمای LED هم به قاب آینه اضافه شده و گرافیک چراغ‌های جلو و عقب رانا پلاس هم نسبت به رانا LX دستخوش تغییراتی شده است.

طراحی جدید جلوپنجره و قالپاق‌ها و همرنگ‌شدن دستگیره‌ها و زه‌جانبی با رنگ بدنه خودرو جزو مهمترین تفاوت‌های ظاهری رانا پلاس و رانا LX است و از بهبود استاندارد آلایندگی موتور رانا پلاس هم نباید بگذریم. همان فاکتوری که باعث می‌شود یک‌سری از فعالان بازار خودرو رانا پلاس را نسخه ارتقایافته رانا LX هم بدانند.

رانا پلاس یکی از مدل‌های درحال تولید ایرانخودرو است و در نمایندگی این شرکت با قیمت ۳۲۲ میلیون و ۲۳۵ هزار تومان به حواله‌داران تحویل داده می‌شود. قیمت رانا پلاس در بازار آزاد، اما تقریبا ۵۰ درصد بیشتر است. الان که به نیمه مهر‌ماه رسیدیم، خرید رانا پلاس در بازار آزاد به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین سواری‌های ایرانخودرو حدود ۴۷۵ میلیون تومان خرج برمی‌دارد.

رانا پلاس پانوراما؛ ۳۴۳.۵ میلیون

رانا پلاس پانوراما اولین محصول ایرانخودرو با گیربکس MT۶ است و به‌جای گیربکس پنج دنده دستی به گیربکس شش دنده دستی مجهز شده. تاثیر همین دنده ششم در کاهش مصرف سوخت خودش را نشان می‌دهد و طبق بررسی‌ها اشتهای رانا پلاس پانورما در بحث بنزین، حدود شش درصد کمتر از رانا پلاس سقف فلزی است.

رانا پلاس از یک طرف دیگر به تکنولوژی زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها مجهز شده تا موتور آن قدرت و گشتاور خروجی بیشتری داشته باشد و آلایندگی کمتری تولید کند. تبدیل فرمان هیدرولیک به فرمان برقی یکی دیگر از برتری‌های رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای درقیاس با رانا پلاس سقف فلزی است و احتمالا به همین خاطر ایرانخودرو آن را هفت درصد گران‌تر از رانا پلاس معمولی می‌فروشد.

قیمت رانا پلاس سقف شیشه‌ای در کارخانه تقریبا ۲۹۰ میلیون تومان است و با اضافه شدن هزینه‌های جانبی و مالیات، قیمت رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای در کارخانه به حدود ۳۴۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد.

قیمت رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای در بازار آزاد هم نسبت به رانا پلاس سقف قلزی بیشتراست و حدود ۵۴۵ میلیون تومان دست به دست می‌شود. با این اوصاف تفاوت قیمت رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای در کارخانه و بازار به حدود ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

تفاوت تیپ‌های رانا

مشخصات

رانا LX

رانا پلاس

رانا پلاس سقف‌شیشه‌ای

پیشرانه

چهار سیلندر TU5

چهار سیلندر TU5

چهار سیلندر TU5

حجم موتور

1.6 لیتر

1.6 لیتر

1.6 لیتر

گشتاور خروجی

142 نیوتن‌متر

142 نیوتن‌متر

144 نیوتن‌متر

حداکثر قدرت

105 اسب‌بخار

105 اسب‌بخار

113 اسب‌بخار

حداکثر سرعت

190 کیلومتر بر ساعت

190 کیلومتر بر ساعت

190 کیلومتر بر ساعت

شتاب

12 ثانیه

12 ثانیه

12 ثانیه

مصرف سوخت

6.9 لیتر به ازای 100 کیلومتر

6.9 لیتر به ازای 100 کیلومتر

6.8 لیتر به ازای 100 کیلومتر

قیمت کارخانه

توقف تولید

322 میلیون تومان

343.5 میلیون تومان

قیمت بازار

نامشخص

حدود 475 میلیون تومان

545 میلیون تومان

منبع: فرارو

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار