کد خبر: 365

اجاره‌‌‌بهای مسکن سالخورده در پایتخت

فاصله اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی واحدهای مسکونی سالخورده با آپارتمان‌‌‌های کم‌سن و سال، کمتر شده است.

تازه‌‌‌ترین بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» از بازار اجاره مسکن در مناطق مختلف پایتخت نشان می‌دهد در شرایطی که عرضه آپارتمان‌‌‌های نوساز به بازار اجاره نسبت به سال‌های قبل به میزان محسوسی کاهش یافته است، کمبود فایل نوساز در بازار اجاره، منجر به افزایش وزن معاملات آپارتمان‌‌‌های با عمربنای بیش از ۱۵ سال در میان مستاجرها و موجرها شده است.

این در حالی است که یک عامل مهم دیگر در افزایش وزن معاملات مسکن سالخورده در بازار اجاره، مربوط به تفاوت اجاره‌‌‌بهای واحدهای مسکونی با عمربنای بالا و آپارتمان‌‌‌های نوساز یا کم‌سن و سال است.

در سال‌های گذشته این فاصله معمولا بین ۲۰ تا ۲۵ درصد و در برخی موارد در آپارتمان‌‌‌های کلیدنخورده تا ۳۰‌درصد بود. هم‌‌‌اکنون اما این فاصله به حول و حوش ۱۰‌درصد رسیده است و در برخی موارد حتی مشاهده می‌شود که از این میزان نیز کمتر شده است.

خارج شدن اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی برخی موجران و مالکان معدود آپارتمان‌‌‌های نوساز عرضه‌شده به بازار اجاره از توان مالی مستاجرها از یکسو و همچنین کاهش عرضه آپارتمان نوساز به بازار اجاره تحت‌تاثیر رکود ساخت‌وساز و کاهش خریدهای سرمایه‌‌‌ای، دو عامل مهمی است که به تازگی منجر به نزدیک‌‌‌تر شدن سطح اجاره‌‌‌بهای واحدهای مسکونی مسن به اجاره‌‌‌بهای آپارتمان‌‌‌های با عمر کم شده است.

در جدول زیر، اجاره‌‌‌بهای پیشنهادی تازه‌‌‌ترین فایل‌‌‌های مسکونی با عمربنای بالاتر از ۱۵ سال که طی روزهای اخیر به بازار مسکن مناطق مختلف شهر تهران عرضه شد درج شده است.

 

10 copy

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار