کد خبر: 531

رهن کامل واحد‌های نقلی برای عروس ‌و ‌دامادها چقدر هزینه دارد؟

حداقل بودجه مورد نیاز برای رهن کامل واحد‌های زیر ۶۰ متر در مرکز تهران تقریبا ۴۰۰ میلیون است.

رهن کامل آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر در شمال تهران می‌تواند حدود یک میلیارد هزینه داشته باشد. مالک یک خانه ۵۰ متری در بلوار اندرزگو رقم ودیعه را دقیقا یک میلیارد تومان تعیین کرده و به‌شرطی پول پیش را تا ۵۰۰ میلیون کاهش می‌دهد که مستاجر توانایی پرداخت ۱۵ میلیون تومان اجاره در ماه را داشته باشد.

قیمت آپارتمان در منطقه یک براساس آمار‌های رسمی دوبرابر متوسط کل تهران تخمین زده می‌شود و از این مدل فایل‌ها و قیمت‌ها که به‌خاطر متراژشان می‌توانند برای عروس‌وداماد‌ها مناسب باشند، در محله‌های معروف بالای شهر زیاد است. مثلا رهن کامل واحد ۵۰ متری دیگری در محله فرمانیه تهران یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعلام شده است که این عدد براساس آمار‌های رسمی معادل ۲۶.۵ متر آپارتمان مسکونی در ارزان‌ترین نقاط تهران است. مالک حاضر است رقم ودیعه را تا ۸۰۰ میلیون کاهش دهد درعوض اجاره ماهانه به ۱۲ میلیون تومان تبدیل می‌شود. عمر بنا واحد به سال ۹۴ برمی‌گردد و به‌جز آسانسور از امکانات دیگری برخوردار نیست.

منطقه ۱۸ برخلاف منطقه یک ارزان‌ترین نقطه بازار مسکن تهران است. جایی که محله‌هایی مثل یافت‌آباد قرار دارد و جنوب شهر واقع شده است. اگر آمار‌های رسمی را ملاک قرار دهیم، قیمت مسکن در منطقه ۱۸ تقریبا یک‌چهارم گران‌ترین مناطق تهران است و نصف متوسط قیمت شهر تخمین زده می‌شود. همین نسبت را دقیقا در بازار اجاره‌بها هم شاهد هستیم. طوری‌که وقتی سراغ ارزان‌ترین گزینه‌ها برای رهن کامل آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر می‌رویم، با قیمت‌هایی در محدوده ۲۰۰، ۳۰۰ میلیون روبرو می‌شویم.

آپارتمان ۴۵ متری در محله یافت‌آباد تهران درحالی به‌شکل رهن کامل اجاره داده می‌شود که رقم ودیعه آن ۲۳۰ میلیون تومان است. صاحبخانه مایل به تبدیل رقم ودیعه و اجاره نیست و در فهرست امکانات این خانه که سال ۹۰ ساخته شده، پارکینگ دیده نمی‌شود. در خیابان ابراهیم‌آباد یعنی همان حوالی‌ها یک خانه ۴۷ متری را با اسم کلید‌نخورده بین فایل‌های جدید پیدا می‌کنیم که رقم ودیعه آن دقیقا ۳۰۰ میلیون تومان است و علاوه بر آسانسور، پارکینگ هم دارد.

واحد ۶۰ متری در شادآباد که یکی دیگر از محله‌های منطقه ۱۸ است، در ازای ۳۵۰ میلیون تومان به شکل رهن کامل تحویل مستاجر داده می‌شود. این یکی متراژ بزرگتری دارد و به آسانسور، پارکینگ و انباری مجهز است. مالک هم فقط ۵۰ میلیون از رقم اولیه بابت مبلغ ودیعه کوتاه می‌آید که خب درعوض ماهی ۱.۵ میلیون اجاره‌خانه طلب می‌کند. حالا وقتی به‌جای جنوب شهر، سراغ مناطق مرکزی پایتخت می‌رویم، عدد و رقم‌های درخواستی صاحبخانه‌ها به حداقل ۴۰۰ میلیون می‌رسد.

رهن کامل واحد ۵۰ متری در خیابان جمالزاده طبق چیزی که صاحبخانه درنظر گرفته، ۴۰۰ میلیون تومان است. واحدی که در طبقه زیرهمکف یک آپارتمان چهار طبقه است و جزو ارزان‌ترین گزینه‌ها برای رهن کامل آپارتمان‌های زیر ۶۰ در مرکز شهر به‌حساب می‌آید. رقم ودیعه این واحد درصورتی که مستاجر توانایی پرداخت ۹ میلیون تومان در ماه را داشته باشد، تا ۱۰۰ میلیون تومان تقلیل پیدا می‌کند. در همان خیان جمالزاده واحد ۵۸ متری وجود دارد که طبقه سوم واقع شده و رهن کامل آن ۵۰۰ میلیون تومان است.

مالک واحد ۵۵ متری در خیابان انقلاب رقم ودیعه را بابت رهن کامل ۷۸۰ میلیون تومان تعیین کرده و از این حیث با یکی از گران‌ترین گزینه برای رهن کامل آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر در مرکز شهر طرف هستیم. عمر بنا واحد سال ۱۴۰۲ اعلام شده و به‌اسم کلیدنخورده اجاره داده می‌شود. در غرب و شرق تهران هم که قیمت مسکن تفاوت چشمگیری ندارد، صابخانه‌ها تقریبا از فرمول مشابهی برای محاسبه رهن و اجاره استفاده می‌کنند. مثلا در شرق تهران و محله‌هایی مثل خاوران و پیروزی معمولا کف و سقف رهن کامل آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان آب می‌خورد و همین قیمت‌ها بابت رهن واحد‌های نقلی در غرب تهران مطرح است.

مثلا در خیابان شکوفه واقع در شرق تهران رهن کامل واحد ۶۰ متری با امکاناتی مثل آسانسور، پارکینگ و انباری ۶۵۰ میلیون تومان برای مستاجر هزینه دارد. مشابه همین واحد یعنی با همین متراژ و امکانات در دهکده المپیک واقع در غرب تهران وجود دارد و اتفاقا رقم رهن این یکی هم ۶۵۰ میلیون تومان است.

رهن کامل آپارتمان‌های زیر ۶۰ متر در تهران

موقعیت

متراژ

امکانات

رهن کامل

بلوار اندرزگو

50 متر

آسانسور

یک میلیارد تومان

فرمانیه

50 متر

آسانسور

یک میلیارد و 100 میلیون تومان

خیابان انقلاب

55 متر

آسانسور و پارکینگ

780 میلیون تومان

خیابان جمالزاده

50 متر

پارکینگ و انباری

400 میلیون تومان

خیابن شکوفه

60 متر

آسانسور و پارکینگ و انباری

650 میلیون تومان

دهکده المپیک

60 متر

آسانسور و پارکینگ و انباری

650 میلیون تومان

یافت‌آباد

45 متر

آسانسور و انباری

230 میلیون تومان

ابراهیم‌آباد

47 متر

آسانسور و پارکینگ

300 میلیون تومان

شادآباد

60 متر

آسانسور و پارکینگ و انباری

350 میلیون تومان

 
منبع: فرارو

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار