کد خبر: 665

منتظر این مالیات جدید باشید

سازمان امور مالیاتی گفت: مطالبه مالیات از زمین‌های فاقد اعیانی دارای کاربری مسکونی، اداری و تجاری، خانه‌های مجلل (لوکس) (اعم از مستغلات، آپارتمان و ویلا) و باغ‌ویلا‌ها به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد تومان مشخص شده است.

شاهین مستوفی مدیرکل حسابرسی سازمان امور مالیاتی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از شهرداری ها در عمل به این تأکید قانونی با دولت همکاری ندارند، افزود: طبق قانون برنامه و بودجه باید دستگاه‌هایی از جمله شهرداری، وزارت راه و شهرسازی، سازمان ثبت اسناد و املاک و وزارت صنعت اطلاعاتی از املاک در اختیار حوزه خود را به سازمان امور مالیاتی قرار دهند. طبق قانون در صورتی که این اطلاعات در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار نگیرد، تخلف محسوب شده و به عنوان ترک فعل به دستگاه‌های بالادستی اعلام می‌شود‌.

وی گفت: طبق ماده ۵ قانون مبارزه با پولشویی شهرداری‌ها مکلف هستند قانون و آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را اجرا کنند و در مواد ۶ و۷ قانون مبارزه با پولشویی هم به صراحت شهرداری‌ها مکلف به احراز هویت و شناسایی دقیق مراجعان و مالکان واقعی بوده و باید اطلاعات و مستندات مربوط به آن‌ها به علاوه عملیات مشکوک ثبتی، بانکی، سرمایه گذاری، صرافی، کارگزاری و مانند آن‌ها را به مرکز اطلاعات مالی ارائه کنند .

مدیرکل حسابرسی سازمان امور مالیاتی افزود: با توجه به آیین‌نامه اجرایی بند ع تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ (مصوب ۴/ ۴/ ۱۴۰۲ هیأت وزیران) مطالبه مالیات از زمین‌های فاقد اعیانی دارای کاربری مسکونی، اداری و تجاری، خانه‌های مجلل (لوکس) (اعم از مستغلات، آپارتمان و ویلا) و باغ‌ویلا‌ها به‌ ارزش بیش از ۲۰ میلیارد تومان مشخص شده است. همچنین طبق قانون، مالیات سالانه خانه‌های لوکس و باغ‌ویلا‌ها نسبت به مازاد ارزش بیش از ۲۰ میلیارد تومان ۲ در هزار است .

وی با بیان اینکه تا پایان بهمن باید تمامی مالیات ها از اطلاعات ارائه شده دستگاه ها در خصوص خانه های لوکس و خالی اخذ شود، گفت: بانک ها هم باید نسبت به ضوابطی که از طریق بانک مرکزی برای داشتن املاک تعیین شده، پاسخگو باشند.

مستوفی در پاسخ به اینکه آیا خانه های خالی شناسایی شده دارای سند است یا فاقد سند و جزو خانه های تعاونی و قولنامه ای است؟ گفت: اطلاعات قطعا در سامانه املاک و اسکان کشور ثبت شده و الزماً باید شماره پلاک ثبتی ملک درج شده باشد. طبق اطلاعاتی که در اختیار داریم، این خانه ها جزو خانه هایی است که ثبت شده هستند.

مدیرکل دفتر حسابرسی سازمان امور مالیاتی درخصوص آخرین جزئیات از مالیات خانه های خالی گفت: براساس آخرین اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی مالکان 18 هزار و 180 واحد مسکونی در کل کشور که بیش از 2 واحد مسکونی خالی در سال 1401 داشتند، در سامانه شناسایی و از طریق وزارت راه و شهرسازی اعلام شده است. 

چون داشتن کلید شناسایی واحد بین املاک امسال و سال گذشته ضروری است، اطلاعات را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دادیم و به مجردی که کلید واحد در اختیار سازمان قرار بگیرد، میزان مالیات عملکرد سال 1401 برای 18 هزار و 180 واحد مسکونی محاسبه و به مالکین اطلاع رسانی خواهد شد.

وی گفت: باید مشخص شود که یک ملک سال گذشته هم در اختیار همان مالک و خالی بوده است و همان ملک در سال 1401 هم خالی است و اگر این شرایط را داشته باشد، میزان مالیات دو برابر میزان مالیات واحدی است که در یک سال خالی خواهد بود و اگر 6 برابر در سال اول محاسبه مالیات انجام شود، برای سال دوم خالی بودن 12 برابر محاسبه خواهد شد.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار