کد خبر: 1002

چگونه تورم از زرق و برق جشن کریسمس در اروپا کاست؟

افزایش هزینه‌های برگزاری جشن پایان سال و پذیرایی از مهمانان شام کریسمس در سراسر اروپا قدری از زرق و برق جشن‌ها و سفرها کاسته است، هر چند که نرخ تورم در اتحادیه اروپا در فاصله نوامبر ۲۰۲۲ تا نوامبر ۲۰۲۳ از ۱۱.۱ درصد به ۳.۱ درصد کاهش یافته است.

در حالی که در بریتانیا، ایرلند، فرانسه و آلمان، پرنده‌هایی مانند بوقلمون، غاز یا اردک سفره شام کریسمس را مزین می‌کنند، ماهی در شرق اروپا محبوب است و گوشت خوک هم در بسیاری از کشورهای شمال اروپا جایگاه ویژه خود را دارد.

اما قیمت تمامی این منابع پروتئین‌ طی یک‌سال گذشته و تحت تاثیر عواملی همچون گرانی سوخت و غذای دام و طیور به دلیل جنگ اوکراین و نیز شیوع آنفلولانزای پرندگان افزایش یافته است. 

چنان که قیمت مرغ در بریتانیا نسبت به سال گذشته ۵ درصد بالا رفته و در نروژ هم گوشت خوک ۱۰ درصد گران‌ شده، نرخی که در دانمارک ۱۲ درصد گزارش شده است. در شرق اروپا، یعنی در کشورهای مجارستان، لهستان و جمهوری چک نیز قیمت ماهی بالاتر از سال پیش است.

حتی گیاهخواران هم از این موج افزایش قیمت‌ها در امان نمانده‌اند، به عنوان نمونه در اسپانیا متوسط قیمت سبزیجات در مقایسه با سال گذشته ۱۳ درصد بیشتر شده است. 

دسرهای شام کریسمس هم بی‌نصیب از گرانی نمانده‌اند و مثلا در سوئد بالا رفتن بهای جهانی کاکائو موجب شده که در یکسال قیمت شیرینی و شکلات به طور متوسط  ۱۸ درصد بالا برود. 

نوشیدنی‌های الکلی هم در سراسر اروپا نقش مهمی در شاد کردن مردم نشسته دور میز شام کریسمس ایفا می‌کند. اما امسال افزایش هزینه تولید بطری با بالا رفتن قیمت غلات و انگور همزمان شده تا مجارستانی‌ها با بالاترین افزایش قیمت نوشیدنی‌های الکلی یعنی ۳۷ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ مواجه شوند. این نرخ در ایتالیا و سوئد هم حدود ۱۰ درصد گزارش شده است.  

در فرانسه نیز با وجود این که نرخ تورم طی یکسال گذشته از ۶.۲ به ۳.۴ درصد کاهش یافته ولی ۵۶ درصد مردم فرانسه نگران تاثیر منفی تورم بر برگزاری جشن کریسمس و متعاقب آن، آغاز سال نو میلادی هستند. 

بر پایه نتایج نظرسنجی شرکت کوفیدیس (Cofidis)، فرانسوی‌ها به طور متوسط ۵۴۹ یورو برای جشن کریسمسِ امسال هزینه می‌کنند که حدود ۳ درصد کمتر از بودجه ۵۶۸ یورویی سال پیش است.

علیرغم تاثیر تورم بر قدرت خرید، بسیاری از خانواده ها به‌دلایل متفاوت همچنان سعی می‌کنند ولو شده با پایین آوردن سطح توقع یا کیفیت کالاهای خریداری شده، با گرم نگاه داشتن کانون خانواده و حلقه دوستان خود به استقبال سال ۲۰۲۴ بروند. 

گروهی از فرانسوی‌ها همچنین گفته‌اند که برای کاهش بار تورم، خریدهای خود را از چند ماه پیش انجام داده‌اند و سبک سفرهای خود را به دلیل گرانی بنزین تغییر داده‌اند، بدین صورت که به جای سفر با خودروی شخصی به خانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در شهرهای دیگر، آنها را با قطار به خانه خود آورده‌اند. 

نرخ تورم در اتحادیه اروپا به دلیل بروز تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در اکتبر ۲۰۲۲ به اوج تاریخی ۱۱.۵ درصد رسید ولی سپس سیر نزولی به خود گرفت. بانک مرکزی اروپا امیدوار است که نرخ تورم را در منطقه یورو در کوتاه مدت به ۲ درصد برساند.

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار