کد خبر: 433

رئیس کمیسیون عمران مجلس خبر داد:

این افراد زمین ۴۰۰متری می‌گیرند

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: باید مهاجرت معکوس انجام شود تا در مرحله‌ای که روستاییان به مرکز استان‌ها مهاجرت کرده‌اند، بتوانیم تسهیلات ویژه‌ای در روستاها و شهرهای کوچک ارائه دهیم. مخصوصا با پیش‌بینی زمین‌های ۴۰۰ متری که اسکان و معیشت را مدنظر دارد.

محمدرضا رضایی کوچی گفت: حدود 6 میلیون خانواده متقاضی خانه‌دار شدن هستند که برای 4 میلیون نفر از آنها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و زمین آن آماده شده‌ و امیدواریم وزارت مسکن و شهرسازی با قوانینی که برایش پیش‌بینی شده ‌بتواند مابقی زمین‌ها را آماده کرده و در اختیار مردم قرار دهد.

رضایی‌کوچی خاطرنشان کرد: صنعت ساختمان موضوعی است که مجلس و دولت به آن اهتمام ویژه‌ای دارند و با همین رویکرد سه قانون را در مجلس یازدهم تصویب و در اختیار دولت قرار داده‌ایم. قوانین خوبی در حوزه مسکن داریم از جمله؛ قانون جهش تولید مسکن، قانون مالیات برخانه‌های خالی‌، قانون ساماندهی زمین و اجاره مسکن که با رویکرد کمک به صاحبخانه‌شدن هموطنان تصویب شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه در کشورمان در مصالح ساختمان و مسکن خودکفا هستیم و نیازی به خارج از کشور نداریم، گفت: همچنین نیروی انسانی، نیروی ماهر و مصالح خوب همه چیز آماده است و قانون نیز کاملا در اختیار دولت است؛انتظار این است یک میلیون واحدی که نیاز کشور است ساخته شد و این اتفاق بیفتد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکته که لازم است دولت نقش سیاست‌گذاری خودش را ایفا کند و اجازه بدهد که بخش خصوصی و خود مردم به سمت ساخت و ساز بیایند، بیان کرد: اهدافی که در برنامه هفتم و احکامی که آورده‌ایم ابتدا باید در کشور ساخت‌وساز را مردمی‌سازی کنیم یعنی زمین و تسهیلات را به مردم بدهیم و مردم خودشان به سمت ساخت و ساز بروند.

وی با تأکید بر اینکه نباید به سمت انبوه‌سازی برویم، افزود: به نظر من به سمت انبوه‌سازی در جاهایی که امکانش می‌باشد‌، نباید برویم‌ به خصوص در شهرهای جدید و شهرهایی که در کنار نوار ساحلی تعریف شده است همچنین در شهرک‌ها که این امکان وجود دارد که به صورت ویلایی در اختیار مردم قرار دهیم‌. با امکانات و مصالح موجود،‌ می‌توان در یک بازه زمانی 3 ماهه، یک واحد مسکونی 100 متری ساخت. 

رضایی‌کوچی خاطر‌نشان کرد: در برنامه هفتم توسعه روی این موضوع تأکید کردیم و احکام بسیاری خوبی آوردیم و کمک دادیم به دولت تا زمین را در اختیار مردم قرار دهد. نگاه‌مان این است که مهاجرت معکوس را در کشور انجام دهیم و در مرحله‌ای که روستاییان به سمت مرکز استان‌ها مهاجرت کرده‌اند، بتوانیم تسهیلات ویژه‌ای را برای روستائیان و شهرهای کوچک در اختیار مردم قرار دهیم که مردم بتوانند در آن جا زندگی کنند‌. مخصوصا با پیش‌بینی زمین‌های 400 متری که هم بحث اسکان و هم معیشت مردم در این کار مدنظر است.

رضایی با اشاره به آخرین قانون جهش تولید مسکن گفت: حدود یک میلیون و 800 هزار واحد زمین شناسایی و ساخت و ساز آن شروع شده و پیش‌بینی مان این است که با پیشرفت حدود 30 درصد و با همکاری بیشتر بانک‌های عامل و تسهیلات ویژه این کار انجام شود.

وی افزود: ‌این تسهیلات در برنامه هفتم برای قانون جهش تولید مسکن درنظر گرفته شده است‌ لذا انتظار داریم این پروژه به سرعت تمام شود و واحدهای جدیدی که مد نظر و زمین آن هم پیش‌بینی شده ‌در اختیار مردم قرار بگیرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت:سالی یک میلیون واحد براحتی امکان اجرایش را در کشور داریم فقط بحث تسهیلات بانکی بانک‌ها مشکل است که امیدواریم همراهی و همکاری بانک ها را بتوانیم بیشتر کنیم. باید این واحدها 4 ساله ساخته شود، سالی یک میلیون واحد اما تا آیین‌نامه آن نوشته و تصویب شود، کار با تدخیر اجرا شد و یک میلیون و 800 هزار واحد از 4 میلیون واحد ساخته آن شروع شده و مابقی هم با مساعدت دولت بزودی ساخت آن شروع می‌شود و امیدوارم به سمتی برویم که سالی یک میلیون واحد بتوانیم تحویل مردم بدهیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه‌تان را بنویسید

 

پربازدیدترین

آخرین اخبار